התחברות

התחברות לחשבון

שם משתמש *
סיסמה *
זכור אותי

חלת: חופשה ללא תשלום- חל"ת בתקופת הקורונה וחזרה לעבודה לאחר החל"ת

מאת: דניאל פלג, עו"ד ומגשר (30.4.20)
א. בתקופה האחרונה (תקופת משבר הקורונה) אנו עדים להוצאת עובדים רבים לחופשה ללא תשלום (חל"ת) לצד הקלות לעת הזו בהתייחס לקבלת דמי אבטלה בתקופת החל"ת.
ב. במאמר זה נתייחס לחל"ת באופן כללי וכן גם בנוגע לתקופה הנוכחית, תקופת הקורונה.
ג. להלן:
1. חל"ת מוגדר כחופשה של העובד, חופשה שלא בתשלום.
2. בתקופת החל"ת יחסי עובד ומעסיק אינם מתנתקים, אלא מושעים בלבד ובהתאמה- הזכויות והחובות של העובד ושל המעסיק "מוקפאות" עד לתום תקופת החל"ת.
במהלך החל"ת המעסיק אינו חייב להפקיד כספים לפנסיה ולכן על העובד לפנות לגוף המבטח אותו על מנת להמשיך את ההפרשות בתקופת החל"ת בעצמו, על מנת לשמור על רציפות (ועקרון דומה בנוגע לקרן ההשתלמות וביטוח לאומי)..

 חלת - מדריך מלא לחזרה מחלת לאחר הקורונה
3. חל"ת ככלל הינו הליך בו לתקופה מסוימ חלה הרעה בתנאי עבודתו של העובד ולכן מתחייב מכך שהמעסיק יקפיד על ניהול הליך מקדים ראוי והוגן (שימוע).
4. ללא קשר לתקופת החל"ת על העובד ומומלץ טרם יציאתו לחל"ת לוודא מול הביטוח הלאומי, קרנות הפנסיה, קרן ההשתלמות את הנדרש וזאת על מנת שהיציאה לחל"ת והקפאת הזכויות אינה פוגעת בעובד ובזכויותיו ובהתאם לפעול לצמצום הפגיעה והכל ככל הניתן.
5. יציאה לחל"ת אשר אינה מוגדרת במועד חזרה לעבודה יכולה בהסתברות די סבירה להיתפס כפיטורין, כהליך שלא כדין ובסופו של יום לביטולו.
6. צריך טרם היציאה לחל"ת וכתנאי לה לעגן את המהלך במסמך כתוב ווחתום ע"י המעסיק וע"י העובד.
7. צריך להבחין בין חל"ת בהסכמת הצדדים (העובד והמעסיק) לבין חל"ת שהמעסיק כופה על העובד.

8. חל"ת בהסכמה-
הוצאת עובד לחופשה, כאשר נעשית בהסכמת הצדדים הינה הליך תקין ומקובל וראוי שיעוגן במסמך כתוב, מפורש, מפורט וחתום ע"י העובד וע"י המעסיק.
הוצאת העובד לחל"ת (גם בהסכמה) חייבת להיות מתוחמת בזמן שכן בהיעדר מועד לסיום החל"ת ולחזרה לעבודה יתכן והדבר יוגדר כפיטורי העובד ע"י המעסיק.
9. חל"ת בכפייה-
כאשר המעסיק מוציא את העובד לחלת באופן כפוי, חד צדדי ללא הסכמת העובד גם כאשר הסיבה לכך היא קושי כלכלי אובייקטיבי יש לכך השלכות.
הוצאת עובד לחלת באופן כפוי ובוודאי ללא הגבלת זמן יכולה להיחשב כפיטורי העובד, כהילך בניגוד לדין, הליך שיכול בין היתר להביא לביטולו עקב היותו שגוי ופגום.
10. חל"ת בתקופת הקורונה-
בתקופה הנוכחית, תקופת הקורונה, הנסיבות בהן מוצאים עובדים לחל"ת הינן בלתי שגרתיות.
עובדים נשלחים לחל"ת בהיקפים גדולים והמעסיק ניאלץ לא אחת לפעול כך ע"פ הוראות הממשלה לסגור את העסק ולהוציא את העובדים לחל"ת והכל תוך פרק זמן קצר ואף לעיתים: "מהיום למחר".
ברור שבתקופה זו חל צמצום מסויים וזמני בהיקף חובות המעביד ובחינת התנהלות המעסיק בכל הקשור לחל"ת תתבצע תוך התחשבות בנסיבות המיוחדות והכל בתנאי שהמעסיק פעל בתום לב ובהגינות.
תקופת הקורונה, התנאים הבלתי שגרתיים בהם מתפקד שוק העבודה ובהם מתקיימים יחסי העבודה אינם יכולים להוות עוגן או היתר (לא גלוי ולא סמוי) לזלזול או להפרת כללי ודיני משפט העבודה ו\או לפגיעה בעובדים.
המצב בו עובדים המוצאים לחל"ת נדרשים להמשיך ולהיות מועסקים בפועל ("כמתנדבים" -למשל), מצב אליו נחשפנו בעת האחרונה הינו מצב פסול מכל וכל (ר' סיון קליינגבייל, דה מרקר 26.4.20).
המצב בו הוצאת עובדים לחל"ת לא היתה אלא מסווה לפיטורין אך בכדי למנוע או להימנע ימתשלום פיצויים וזכויות החליט המעסיק להוציא את העובד לחל"ת-הינו מצב אליו נחשפנו בעת האחרונה והוא- פסול מכל וכל ( ר' סיוון קלינגבייל, דה מרקר, 30.420).
11. חזרה לעבודה לאחר החל"ת-
בתום תקופת החל"ת חוזה העובד למקום העבודה שלו והכל ע"פ המתווה שסוכם עליו בינו ובין המעסיק טרם היציאה לחל"ת.
בתקופת משבר הקורונה, עת חזרתם המבורכת של חלק מהעובדים מחל"ת לעבודה סדירה מתבצעת כאשר במקביל המשק עדיין לא חוזר למצבו הרגיל (למשל: בתי הספר עדיין לא פתוחים כבימים כתיקונם) צצות ועולות שאלות לא מעטות, שאלות היחודיות לעת הנוכחית.
צריך לציין כי, החל"ת כהסדר אינו מעוגן בחקיקה אלא בהסכמות חוזיות ובהתוויה משפטית ונורמטיבית של בית הדין הארצי לעבודה אבל חזרתו מלווה בחששות שכן- המצב הנוכחי בו בתי הספר סגורים (חלקית או מלא) או היותו בקבוצת סיכון או הצורך להקפיד במקום העבודה על כללי ריחוק והגיינה וכד' - נותר כעת ללא מיתווה נורמטיבי- קונקרטי ומצריך את העובד והן את המעסיק להידבר ולגלות גמישות, רצון טוב, הוגנות ויצירתיות והכל תוך ידיעה והבנה כוללת שהן למעסיק והן לעובד עומדת החובה על לפיה עליהם לקיים בתום לב את חוזה העבודה בינהם ושהגמישות ההדדית והרצון הטוב לא יכולים לבוא כתחליף לשמירה על זכויו של העובד השב לעבודתו מתקופת חל"ת.
לפרטים ולייעוץ:
דניאל פלג, עו"ד ומגשר,
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
050-4223039

MORE-INFO

קטגוריות המאמרים

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שאלות נפוצות

הרצאות מעניינות לעובדים

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

מאמר מומלץ...
שפת הגוף כפי שלא הכרתם אין חדש בעובדה ששפת הגוף שלנו משפיעה על אחרים, אך האם שפת הגוף שלנו משפיעה גם על ... כיצד לבנות מצגת שתתאים להרצאה שלך? ביסוד המלאכה הקרויה – מתן הרצאה, עומדת פעולה הנראית לכאורה פשוטה למדי - אדם עומ... איך להציל את העולם מהרס עצמי? שמי סרג'יו מוסקוביץ, מעביר הרצאות וסדנאות על חכמת הקבלה ובעל השגה רוחנית.... האם ניתן לקרוא אנשים ? האם ניתן לקרוא אנשים? האם קיים צופן בר-פיענוח שמסייע בהבנת רבדי אישיות עמוקים? ה... פיראטיות - התופעה, האנשים, הקשר היהודי וההקשר ההיסטורי-גיאוגרפי הפיראטיות.....יו-הו, שירו לחיי שודד -הים. ולדגל הגלגולת ועצמות בשר-אדם. ולשע...