התחברות

התחברות לחשבון

שם משתמש *
סיסמה *
זכור אותי

שימוש בקפיטליזם לצמצום פערים בחברה – האמנם?

הכלכלה השולטת בעולם היום, ומנווטת הרבה מפעולותינו מבלי שבכלל נחשוב על כך באופן מודע, היא קפיטליזם. לקפיטליזם יש הרבה יתרונות, אומר פול טיודור ג'ונס (Paul Tudor Jones II) בהרצאתו "מדוע עלינו לחשוב מחדש על קפיטליזם". כלכלה קפיטליסטית היא עתירת הזדמנויות ויכולה לאפשר לאנשים להתעשר במהירות, בין אם הם מפתחים סטארט אפ, עובדים בתאגיד רב-ממון או מעדיפים מסחר עצמאי. אולם, הוא מסייג את דבריו בכך שהוא אומר שקפיטליזם נתון לפעמים גם לשגעונות רבים, וכיום אנחנו נמצאים בעיצומו של שגעון הרסני כזה.
 
פול טיודור ג'ונס (השני) הוא המייסד של תאגיד ההשקעות Tudor Investment Corporation ופילנטרופ פעיל. הוא עוסק בתחום ההשקעות והמסחר בבורסה כבר 40 שנה, ובהרצאתו הפופולרית, שזכתה כבר ללמעלה מ-1,300,000 (!) צפיות, הוא מציע אלטרנטיבה לקפיטליזם הדורסני של היום, שמיטיב עם המשקיעים ובעלי התאגידים אך מגדיל את פערי השכר ותורם להעמקת הבעיות בחברה. אז איך מנצחים את הקפיטליזם בכלים קפיטליסטיים?
 

העשירים מתעשרים – העניים נהיים עניים עוד יותר

על פי טיודור ג'ונס, עלינו להפסיק להסתכל על תאגידים ועסקים כמכונות לייצור כסף ותו לא, אלא לבחון אותם באופן דומה לזה שבו אנחנו בוחנים אנשים – במקום לצמצם אותם לרכיב אחד בלבד, להסתכל על כל הצדדים שלהם ולהתייחס גם לאלה שהם פחות חיוביים. טיודור ג'ונס מציג את הנתונים לגבי שיעור הרווח כאחוז מההכנסות של תאגידים לאורך 40 השנים האחרונות. כיום אנחנו נמצאים בשיא של כל הזמנים, עם שיעור רווח של 12.5%. אלה הן חדשות טובות מאד לבעלי המניות, שמתעשרים מהרווחים, אך לא טובות כלל לאדם העובד הממוצע – שכן ההגדלה של שיעור הרווח משמעותה היא העמקת פערי השכר בין העשירים ביותר לעניים ביותר. אם רק 10% מהמשפחות בארה"ב מחזיקות ב-90% מכלל המניות, הרי שנותר פחות כסף שיכול לטפטף בחזרה לחברה.
 
נתון נוסף שטיודור ג'ונס מציג הוא פערי השכר ב-21 מדינות, לעומת מדדים בריאותיים וחברתיים במדינות אלה (תוחלת חיים, הריון בגיל העשרה, מוביליות חברתית ועוד). כצפוי, מדינות סקנדינביה מציגות פערי שכר נמוכים ומדדי בריאות וחברה גבוהים. מצבה של ישראל לא מזהיר – היא אחת מהמובילות בפערי השכר הגבוהים ביותר, וגם מדדי הבריאות והחברה שלה אינם מעודדים. ואילו הניקוד של ארצות הברית כך כך גרוע בשני ההיבטים שהיא ממוקמת איפשהו מחוץ לגרף.
 

מסחר עצמאי או תרומה לחברה? לא חייבים לבחור

 
אז לאן כל זה מוביל? טיודור ג'ונס אומר שהפער העצום הזה יהיה חייב להיסגר, כי זה מה שתמיד קרה לאורך ההיסטוריה, ומציג שלוש דרכים טיפוסיות בהן זה בדרך כלל קורה: מהפכות, העלאת מיסים, או מלחמות. אך האם אלה הן האפשרויות היחידות? לדבריו, כלל וכלל לא. עלינו לבחון מחדש את האופן בו עסקים ותאגידים תורמים חזרה לחברה. כאשר הוא הבין שהחברה שלו, Tudor Investment Corporation, מקדישה אחוז אחד מרווחיה לצדקה, ועוד נחשבת לפילנתרופית, זה גרם לו להרגיש רע. הדרך, לדעתו, היא לא להגדיל את התרומות והפילנתרופיה, אלא לפתור את הבעיה מהשורש.
 
ולכן, לפני קצת יותר משנה, הוא וחבריו הקימו עמותה בשם Just Capital, שמטרתה היא ללמד תאגידים מהי התנהגות תאגידית צודקת, וזאת, בין היתר, באמצעות סקר שייערך בקרב 20,000 אמריקאים. כיום אין סטנדרט של צדק תאגידי, הסקר יעזור לקבוע את הקריטריונים להתנהגות כזו: למשל, יצירת עבודות עם שכר המאפשר מחיה הוגנת, או התמקדות במוצרים בריאים שמיטיבים עם הסביבה. לאחר שייקבעו הקריטריונים, 1000 החברות האמריקאיות הגדולות ביותר ידורגו על פיהם. השאיפה היא שברגע שנתונים אלה ייצאו לאור, המשאבים האנושיים והכלכליים יזרמו לחברות שמציגות את רמת הצדק הגבוהה ביותר; שגשוג של חברות אלה יבטיח שגשוג של כלל הציבור, ולא רק של העשירים ביותר.
 
טיודור גו'נס מסיים את דבריו בכך שקפיטליזם אינו רע: הוא האחראי לכל תגלית שהפכה את העולם למקום נפלא ומעורר השראה; ובדיוק מסיבה זו עליו להיות מבוסס על צדק. עם עושר גדול, מגיעה אחריות גדולה: ובמקרה הזה, אחריות תאגידית חברתית גדולה.
 
צפו בהרצאה המלאה:

 

MORE-INFO

קטגוריות המאמרים

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שאלות נפוצות

הרצאות מעניינות לעובדים

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

מאמר מומלץ...
תמהיל שיווקי למרצים בגוגל+ אין ספק שהתכונה הטובה ביותר של מרצים היא היכולת שלהם לעמוד מול קהל, לרתק את מאזי... דיאטה בעזרת יועצת תזונה כיצד להגיע למקום ראשון בגוגל ? מאמר זה נכתב מתוך הסיפור האישי שלי, שבאמצעות סט של כלים אותם אציג בהרחבה במאמר ז... ליצנות רפואית ופוריות - הלא יאומן ! פרופסור פרידלר ושלומי אלגוסי לידיעת הציבור: ליצנות הרפואית מבצעת מהפכה. בתאר... השלום בעולם שמי סרג'יו מוסקוביץ, מרצה לעולם היהדות והקבלה, ובעל השגה רוחנית. אינני עוסק בקמע...