התחברות

התחברות לחשבון

שם משתמש *
סיסמה *
זכור אותי

הכסף שלנו, לאן הוא נודד ?

הכסף שלנו, לאן הוא נודד ? שימוש בדימוי מעולם אחר

נדב ברקאי, מומחה לאימון אישי ותעסוקתי 

 

הרבה זמן מסתובב אצלי במחשבות הרעיון בקשר לכסף. לאחרונה התחלתי לכתוב עליו אבל אחרי שכתבתי התעוררו אצלי ספקות לגבי המסר שאני מבקש להעביר. האם אני רוצה לדבר על זה שיש לנו הרבה פעמים הרגשה שחסר לנו כסף? או שאולי המסר צריך לפנות לכיוון אחר  ולומר שאם כבר יש לנו קצת כסף,  אז כדאי לתאר איך הכסף עוזב אותנו? או שמשום מה יש לנו הרבה פעמים תחושה שהכסף נמצא אצלנו על הגבול- שהוא מספיק להכול, אבל רק בדיוק.  או שלפעמים חששנו שאולי הפעם זה לא יספיק?

הרצאה-מעניינת-נדב-ברקאילאן נודד הכסף שלנו? נדב ברקאי

 

הכסף ניתפס אצל רובנו כדבר מאוד ברור ומוגדר: יש טבלאות ומסמכים שמתעדים ומסדרים את התנועות השונות שלו וזה נותן לנו תחושה שיש לנו שליטה וודאות בכל מה שקשור בו. עד כאן השתמשתי בתיאורים הרגילים שקיימים ואני רוצה בנקודה הזו להיפרד מהם ולעבור לתיאור הדברים תוך שימוש בדימויים והסברים מכיוון אחר.

הסיבה לשימוש בדימויים שונים נובעת מהרעיון שיש לי בנושא ומכך שאני רואה את הכסף יותר כגורם שהמקור שלו מעולם הטבע, ופחות כגורם טכני שהוא רק אמצעי לתשלום.  אני חושב שהמשמעות של הכסף יותר עמוקה בחיים שלנו.  לכסף יש משמעויות קיומיות לכל אחד ואחת מאתנו ולכן אין אפשרות לנתח את התמונה רק מהכיוון החשבונאי הטהור. אני מציע גישה נוספת של הסתכלות על הכסף שנמצא ברשות כל אחד ואחת מאתנו. אני רוצה לדבר על הרעיון - לאן הכסף נודד ?

 

 

הכסף הוא כמו אוכל עבורנו, כמו אוויר לנשימה, כמו נחל שזורם ומביא לנו את המים שאנחנו צריכים בשביל הקיום היום יומי שלנו. יש ימים שהזרימה בנחל חזקה ואנחנו מרגישים את השפע שהזרם מביא לנו; יש ימים שהזרימה נחלשת ואנחנו מרגישים מהורהרים ומחכים לימים בהם הזרימה תתחזק; יש ימים שאנחנו מצליחים לאגור קצת מים אבל כשהזרם נחלש המקורות מתחילים להתדלדל ואנחנו מקווים שיהיה לנו מספיק כדי לעמוד בצרכים היום יומיים שלנו. לפעמים התקווה שלנו למצב טוב יותר נחלשת ונראה שלא נוכל להסתדר עם מה שזורם אלינו ואז ללא הכנה מראש הזרם פתאום מתחזק ואנחנו יכולים לנשום לרווחה. בדימוי הזה אני מתאר את הכסף כמו חלק מהטבע שמקיף אותנו ופחות כדבר מוחשי שהמסגרת שלו ידועה ונשלטת על ידינו. אני מאמין שהחוקים ששולטים בכסף ובזרימה שלו דומים לחוקים שאנחנו מכירים בטבע.

 

גם כאן יש מחזוריות- כשדברים מופיעים ונעלמים ואחרי תקופה כזו או אחרת חוזרים אלינו, כמו עונות השנה.  דברים טובים מופיעים ואחריהם מופיעים לפעמים הדברים הפחות טובים. לדוגמה, אנחנו מקבלים קידום בעבודה ותוספת במשכורת, רמת החיים שלנו עולה, בהתאמה לשינוי שחל ברמת החיים אנחנו מגדילים את ההתחייבויות שלנו עד למצב שאנחנו מגיעים לאיזון. ולפעמים, כשהגענו למצב שבו ניצלנו את כל מרווח התמרון הכלכלי שלנו יכול להגיע צורך נוסף שעלול לפגוע ברמת החיים שלנו והרווחה שהייתה תצטמצם עד לפעם הבאה שהמשכורת שלנו תגדל. כך גם מתרחש כשתוכנית חסכון נפתחת ויוצרת עבורנו תחושת רווחה עד שהסכום שהגיע יצא על דברים שונים מאלו עליהם חשבנו ואנחנו חוזרים להרגשה המחזורית שהייתה לנו לפני שקיבלנו את הכסף.

 

אפשר גם לתאר את התנועה של הכסף כמעגל סגור, בו מתרחשת העברה מאחד לשני, מעין שימוש  חוזר -  כאשר מה ששימש אותי עכשיו יכול לשמש מישהו אחר עוד מעט.  כמו לדוגמה החיות שמגיעות לאגם, הזברות מגיעות ראשונות, האיילים אחריהם בתור, אחרי האיילים יגיעו הנמרים וכן הלאה והלאה. או לדוגמה השמש מעלינו שמביאה את היום מאירה ומחממת אותנו, היא נמצאת מעלינו ולאחר מכן אנחנו ממשיכים להסתובב והיא תעבור להאיר ולחמם  אזור אחר, מדינה אחרת. בדומה לכך יש אולי סכום מסוים של כסף שמסתובב ומשרת אותנו. המעגל הסגור יכול לבוא לידי ביטוי בכך שבעל מכולת קיבל חוב שחיכה לו ולאחר מכן הזמין שיפוץ למזגן והטכנאי ששילמו לו על התיקון יכול היה ללכת לקנות בגדים למשפחה לחורף ובעל חנות הבגדים חזר למכולת לשלם את החוב שהיה לו. דוגמה נוספת היא של הלוואה שלקחנו מהבנק כדי לקנות דירה ושילמנו לקבלן כדי לקבל את הדירה והקבלן שקיבל את התשלום והיה יכול לשלם שכר לעובדים והעובדים של הקבלן שיכולים ללכת לרכוש מוצרים שונים. אפשר לראות שמדובר במערכת סגורה ושכל אחד או אחת מאתנו תלוי בשאר האנשים שנמצאים סביבנו.

 

במאמר שכתבתי אני מנסה להראות שיש כיוונים נוספים שמשפיעים על תחומים שקשורים בכלכלה שלנו. התמונה שלנו טובה בכל מה שקשור לדברים שקרו והיא פחות טובה לגבי מה שעומד לקרות ולכן רק שימוש בנוסחאות נראה לי לא מספיק. כך למשל חברות הסלולר שהתקדמו עסקית והגיעו להישגים גדולים ויום אחד יצאה לדרך רפורמה שפגעה ברווחיות שלהן ולא היה ניתן לחזות זאת מראש. או חברות המזון הגדולות שהתפתחו כלכלית עד למחאת הקוטג' שגם אותה לא היה ניתן לחזות  מראש. דוגמא נוספת היא כשיש לנו מקום עבודה ומקור פרנסה מסודר ופתאום ללא התראה מסודרת אנחנו נקלעים למצב של פיטורין בו הפרנסה שלנו נפגעת. התמונה העתידית יכולה להוביל להצלחה כלכלית כשהכול מסתדר לנו ומצד שני ללא התראה מראש אנחנו יכולים להיקלע להפסדים גדולים ולמצב שלא נוכל לעמוד בהתחייבויות השוטפות שלנו. יכולת החיזוי שלנו בתהליכים שהם לא רק חישוביים מוגבלת.

 

בבואי לומר כמה מילות סיכום, אני מציע שנקבל את האירועים שמקיפים אותנו בתחום הכלכלי כמו שהם. לזכור שהזרימה בנחל נועדה בעיקר בשביל הקיום שלנו ושל המשפחה שלנו, והיכולת שלנו לאגור ולשמור רק עבור עצמנו מוגבלת מאחר שהמים זורמים בכל מצב כדי לספק את הצרכים של כולם. גם כשהזרימה בשפל צריך להאמין שנקבל מספיק זרימה לצרכים הקיומיים שלנו ושל המשפחה שלנו. במאמר הבא אתייחס לנושאים נוספים בתחום. מקווה שהצלחתי להציג את הנושא מכיוון נוסף, תודה על הקריאה.

 

נדב ברקאי, מומחה לאימון אישי ותעסוקתי 

 

 

מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור

 

מרצה

 

 

 

MORE-INFO

קטגוריות המאמרים

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שאלות נפוצות

הרצאות מעניינות לעובדים

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

מאמר מומלץ...
מהו שכנוע תת-הכרתי? מהו שכנוע תת-הכרתי? כיצד ניתן להשפיע אל מחשבות? האם ניתן לשתול במוחו של אדם מחש... חג הפסח - הסיפור אמיתי! שמי סרג'יו מוסקוביץ, מעביר הרצאות וסדנאות אודות חכמת הקבלה. ברצוני לספר לכם את ... אישה - מתוך הרצאה על תורת הקבלה שמי סרג'יו מוסקוביץ, מעביר הרצאות על תורת הקבלה ובעל השגה רוחנית. אנוכי מרצה ומ... הצלחה   שמי סרג'יו מוסקוביץ, מרצה לתורת הקבלה מזה שנים רבות ובעל השגה רוחנית.  ... למה כדאי לעבוד עם חברת סליקה?