התחברות

התחברות לחשבון

שם משתמש *
סיסמה *
זכור אותי

ניסוי אנושי: מה קורה כשמנסים אורח חיים בריא למשך שנתיים?

כל המומחים, הגורואים, התזונאים והרופאים תמיד אומרים לנו שכדי לחיות טוב עלינו לאמץ אורח חיים בריא. ההמלצות משתנות ממומחה אחד לשני אך בבסיסן תמיד עומדים אותם הדברים: תזונה נכונה, פעילות גופנית, שינה טובה, אימוץ תחביבים, טיפוח קשרי חברות ומשפחה , והמהדרין זורקים פנימה גם מדיטציה או יוגה, בשביל הנפש. חשבתם פעם מה היה קורה, אם הייתם מאמצים את כל ההמלצות לאורח חיים בריא ומנסים לחיות כך למשך תקופה ארוכה? נשמע מלחיץ מעט, נכון? ובכן, איי ג'יי ג'ייקובס (AJ Jacobs) עשה את זה – ושרד כדי לספר.

בהרצאתו המשעשעת מאוקטובר 2011, "איך לחיות בריא כמעט הרג אותי", שצברה למעלה מ-1.2 מיליון (!) צפיות, ג'ייקובס מספר על חוויותיו משנתיים בהן אימץ כל המלצת בריאות אפשרית. הוא מתחיל את ההרצאה בכך שהוא מספר איך החיים שלו הפכו לניסוי אנושי: בשנים האחרונות הוא עושה על עצמו מגוון ניסויים שמטרתם להפוך אותו לגרסה משופרת של עצמו. מטרת הניסוי הראשון היתה לשפר את עצמו מבחינה מנטלית, וכך הוא מצא את עצמו קורא את כל הערכים באנציקלופדיה בריטניקה, מאלף ועד תו. בשלב הבא, הוא רצה לשפר את עצמו רוחנית – ולאור שורשיו היהודיים, החליט להתעמק בתנ"ך עד כמה שניתן ולקיים את כל המצוות. בתוך כך מצא את עצמו מגדל זקן עבות ומהלך ברחוב בכתונת ארוכה כשבידו מקל והוא מלווה בכבשה. אך הניסוי המעניין באמת היה הניסוי הבריאותי.

בין קסדה בהליכה לקרם הגנה: חיים בריאים מדי

ג'ייקובס החליט לנסות להיות האדם הבריא ביותר בעולם, וגילה שזה ממש לא פשוט. חוץ מפעילות גופנית, מתכונים בריאים, ספורט, מדיטציה וליטוף כלבים (אומרים שזה מוריד את לחץ הדם), הוא יישם על עצמו עוד מגוון המלצות שונות ומשונות. את הספר שלו על הניסוי הבריאותי הוא כתב בעודו הולך על הליכון – ולקח לו "רק" 1600 קילומטרים להשלים אותו. הוא החליט לשמוע לרופאי העור ולמרוח על עצמו קרם הגנה בכמות של כוס שוט מדי שעתיים. הוא שטף ידיים בקפדנות ובאדיקות, וניקה באופן תדיר את הסמארטפון שלו וגם את כל השלטים בבית – כי ידוע שהמכשירים האלה הם מרבצי חיידקים רציניים.

מאחר שבטיחות היא גם חלק מאורח חיים בריא, ג'ייקובס החליט ליישם על עצמו המלצה של מועצת הבטיחות הדנית ולחבוש קסדה – לא רק בעת רכיבה על אופניים, אלא גם בהליכה. ויש לו גם צידוק לזה: מחקרים מעלים שיותר אנשים נהרגים מהליכה בשכרות מאשר מנהיגה בשכרות. אולי כולנו צריכים להתחיל ללכת עם קסדות – לפחות כשאנחנו יוצאים לבילוי כשכולל אלכוהול.

צחוק בצד, ג'ייקובס מגלה לנו בסוף ההרצאה שניסוי הבריאות שלו הוביל אותו לשתי מסקנות חשובות. הראשונה היא, שהוא החל לחיות חיים שקטים יותר. במהלך הניסוי התחוור לו עד כמה אנחנו חיים בתוך רעש בלתי פוסק – והאופן בו זה משפיע עלינו. רעשים חזקים גורמים לגופינו להיכנס לאינסטינקט "הילחם או ברח" (fight or flight) – מצב שלאורך זמן יכול להוביל לנזקים מצטברים ללב. בנוסף, זיהום רעש מפריע מאד ליכולת הריכוז שלנו ומזיק לכישורינו הקוגניטיביים. בעקבות התגלית הזו, ג'ייקובס החל להרכיב אוזניות ולשים אטמי אוזניים בעת הצורך, ולדבריו, השקט הזה שיפר את חייו בצורה מפתיעה.

המסקנה השניה שעלתה מהניסוי היא חשיבותה של השמחה לבריאותינו. בשלב מסוים ג'ייקובס החל להרגיש שההתרכזות בניסיון לחיות הכי בריא שאפשר גורמת לו להזניח דברים אחרים בחייו כמו משפחה וחברים, ופוגמת בהנאה שלו מהחיים. אבל מלבד זאת הוא הבין שיש עוד דרכים להכניס שמחה לחיים בריאים. הוא חשב על הסיבה שבגללה לאכול ג'אנק פוד משמח אותנו, והגיע למסקנה שיצרני המזון המהיר מצאו את כל הדרכים בהן אפשר לגרום לאוכל להיות מענג – ואחת מהן, היא לעשות אותו פריך. ולכן, ג'ייקובס החליט להפוך את האוכל הבריא שלו לפריך – למשל, לזרוק פנימה גרעינים – ובאופן כזה הוא הורג שתי ציפורים במכה אחת: גם אוכל בריא וגם תורם לתחושת השמחה בחייו.

מעוניינים לשמוע את ההרצאה המלאה? צפו בהרצאה

MORE-INFO

קטגוריות המאמרים

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שאלות נפוצות

הרצאות מעניינות לעובדים

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

מאמר מומלץ...
כיצד לקרוא אנשים? היום החלטתי לכתוב באופן קצת שונה מסוג המאמרים שאני כותב בדרך-כלל. מאמר שפונה לא ... תורת השכנוע - טכניקת המחויבות   מהי אחת מטכניקות השכנוע המובילות בעולם? כיצד לגרום לאנשים להיענות לכל הצע... דילמות בהוראה במאה ה- 21 ישנה בדיחה מאד מצחיקה ששמעתי על אותו רופא שטייל לו בגינה הציבורית, ומרחוק בזווי... אילו תגיות HTML5 חדשות ישפיעו על עולם ה- SEO בעתיד הקרוב? האדמה טרם פצתה פיה, וגוגל עדיין לא הזדעזעה משום שינוי שחל ב- HTML5, אולם ככל שעובר ... קידום אתרים ב- 2015: מהי אסטרטגיית קידום אתרים בשנה החדשה? ראנד פישקין, מעביר מידי שבוא הרצאות שבועיות הנקראות Whiteboard Friday. בהרצאות אלה הו...