התחברות

התחברות לחשבון

שם משתמש *
סיסמה *
זכור אותי

מה גרם למשבר הכלכלי העולמי האחרון?

רובנו זוכרים את המשבר הכלכלי העולמי האחרון – הוא התרחש בסך הכל לפני שמונה שנים, ב-2008, וגם אם חלה מאז התאוששות, הרי שהיו לו השפעות שניכרות  על הכלכלה העולמית עד היום. לטובת מי שרוצה להכיר את הנושא מקרוב יותר, מאמר זה יתן סקירה על המשבר ועל הסיבות שגרמו להתרחשותו.


משבר שהתחיל בארה"ב והשפיע על מדינות רבות

 
 
המשבר הכלכלי העולמי , שמוכר גם בשם "משבר האשראי העולמי", החל בדצמבר 2007 והסתיים בקיץ 2009. הוא נחשב למשבר הכלכלי הגלובלי הגרוע ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. ניצניו של המשבר החלו להיראות כבר במשבר הסאבפריים בארצות הברית ביולי 2007, ובשנתיים שלאחר מכן הוא התפשט לכל העולם. המשבר הוביל למחסור בנכסים יקרי ערך בשוק ולקריסת המגזר הפיננסי בכלכלה העולמית.
 
 
בשנים שלפני המשבר חוותה ארצות הברית גאות כלכלית, שהתאפיינה בעלייה משמעותית במחירי הנדל"ן וכן בעלייה בצריכה הפרטית. אלה התאפשרו בזכות מדיניות מטבע מרחיבה וקביעת ריבית נמוכה במשק על ידי בנק הפדרל רזרב, הבנק המרכזי האמריקאי.
 

הסיבות למשבר הכלכלי

 
אלא שהשגשוג לא נמשך זמן רב. הסימן הראשון לכך היה הקושי של בעלי משכנתאות רבים לעמוד בהתחייבויותיהם: עד אז, משכנתאות פוזרו ביד רחבה, אך לפתע התרחשה עלייה דרסטית במספר הלווים שלא הצליחו להחזיר את המשכנתאות. תופעה זו הובילה לגל של פשיטות רגל בקרב גופים שנתנו הלוואות לרוכשי בתים וכן לירידות מסיביות באיגרות חוב שנרכשו על ידי בנקים בכל העולם. בקיץ 2007 החלו לצנוח שעריהן של איגרות חוב מגובות במשכנתאות, ובאוקטובר של אותה השנה חלו ירידות גם בשווקי המניות. בעקבות זאת, בנקים נוספים למשכנתאות קרסו, שווקי האשראי העולמיים הוקפאו, מפעלים החלו לפטר עובדים, והכלכלה העולמית חוותה אי וודאות חמורה.
 
 
למשבר העולמי ניתנו סיבות רבות. בדו"ח שהוציאה ועדת החקירה האמריקאית למשבר הכלכלי, נקבע כי ניתן היה למנוע את המשבר, ופורטו הגורמים הבאים שהביאו להתרחשותו: כשלים נרחבים ברגולציה, שכללו את כישלון הפדרל רזרב לעצור את הגאות במשכנתאות מסוכנות; התמוטטות המשילות בתאגידים, שהתבטאה בהתנהגותן הפזיזה של הרבה חברות פיננסיות; שילוב קטלני של משקי בית וחברות בוול סטריט בשלקחו יותר מדי הלוואות וסיכונים; היעדר מוכנות למשבר מצד קובעי מדיניות; והפרות סיסטמטיות של אתיקה ומתן דין וחשבון, בכל הדרגים.
 
 

העולם אחרי המשבר

 
בסופו של דבר המשבר נפתר הודות לחבילות סיוע שניתנו למגזר הבנקאי, במטרה להפשיר את מתן האשראי. ארצות הברית ובריטניה היו המדינות שנקטו במאמצים הנרחבים ביותר במטרה לסיים את המשבר, כאשר הזרימו למשקים שלהן טריליוני דולרים. באוגוסט 2009  הכריזו כלכלנים בכירים בעולם על סיום המשבר. מאז, נראה שכלכלת ארה"ב בכלל והעולם בפרט חווה התאוששות, שמתבטאת בעלייה במניות ושיפור בשווקי העבודה והנדל"ן. על כן, אם אתם מחפשים השקעה טובה שתניב לכם רווחים יפים, נראה כי השקעת נדל"ן בארה"ב היא אחת ההשקעות החכמות שאפשר לעשות היום.
 
 

 

MORE-INFO

קטגוריות המאמרים

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שאלות נפוצות

הרצאות מעניינות לעובדים

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

מאמר מומלץ...
טיפים לקידום אתרי מרצים והרצאות ! מרצים, מנחי סדנאות ויועצים רבות שואלים אותי את שאלת מליון הדולר: "איך האתר של המ... למה כדאי לעבוד עם חברת סליקה? מהי שיטת 5 הכוכבים ? מאיפה היכולת האישית נובעת? אלו תכונות קיימות אצלנו? ומאלו תכונות מורכבת היכולת ... מהי "חשיבה של גדילה"? הרצאה של קרול דוואק   קרול דוואק, הינה מהמרצים המובילים של הרצאות TED. בהרצאה מספרת קרול על "הכו... הדרכה לקריאה בספר הזוהר שמי סרג'יו מוסקוביץ, מרצה לעולם היהדות ותורת הקבלה, ואני מעוניין לעסוק ...