התחברות

התחברות לחשבון

שם משתמש *
סיסמה *
זכור אותי

הקמת צבא וקיום מדיניות חוץ עצמאית

זהירות! הפלסטינים מחביאים שני שפנים – הקמת צבא וקיום מדיניות חוץ עצמאית

משה אלעד

ראשי הממשלה בעבר, מנחם בגין בשיחות האוטונומיה בתחילת שנות ה-80 ויצחק רבין בהסכמי אוסלו (93-95), התעקשו על שני עקרונות, שהוגדרו כקריטיים לביטחונה של ישראל בהקשר ההסכם עם הפלסטינים: הראשון, בשום אופן לא ייכון צבא פלסטיני שיאיים על ישראל. השני, לא תהיה לרשות או למדינה הפלסטינית יכולת עצמאית לקיים יחסי חוץ.

העלאת הנושאים הללו בעבר ולו ברמז, גרמה לפיצוץ בתהליך השלום ומאז, הדרך הננקטת, היא פשוט להתעלם מהנושאים הנפיצים הללו מפאת רגישותם ולהשאירם "למועד מאוחר יותר". אם ישאלו את הפלסטינים כיום, בצורה ישירה, מה עמדתכם לגבי הקמת צבא פלסטיני ועל זכותכם לנהל מערכת יחסי חוץ משלהם, התשובה תהיה: "מה השאלה בכלל? יש לנו דגל, המנון, מטבע, בול דואר, קידומת אזור חיוג, כלומר קיימים אצלנו כל הסממנים החיצוניים של מדינה עצמאית ולכן ראוי שיהיה לנו גם צבא משלנו ושנוכל לנהל מדיניות חוץ עצמאית לרבות חילופי שגרירים וכוחות צבא עם הקשות שבאויבי ישראל".

מרצה-משה-אלעד

 

ד"ר משה אלעד

כאשר נשאל ערפאת ערב הסכמי אוסלו לשם מה הוא זקוק לצבא, הוא טען כי... "הפלסטינים מאוימים". "מי מאיים עליך"? שאל אותו רבין והוא ענה בהיסוס, כמובן - "החמא"ס". בסופו של דבר, נקבע בהסכמי אוסלו, כי "תוקם משטרה פלסטינית חזקה" שישראל דאגה להקפיד כי לא תהפוך לצבא כפי שערפאת שאף לעשות. "אני מבטיחכם שהמשטרה הפלסטינית החזקה תיכון רק לתקופת הביניים", דחה ערפאת את ההתקפות מבית, על שויתר כביכול בנקודה כה עקרונית וסמלית לצד הישראלי. "עוד תראו" אמר, "עוד יהיה לנו צבא פלסטיני מפואר, וזה תנאי לכל הסדר".

כך גם לגבי מדיניות החוץ של הפלסטינים. ישראל הרשמית העלתה בעבר לא אחת את החשש שמדיניות חוץ פלסטינית עצמאית, תאפשר למשל, הגעתם של אנשי "משמרות המהפכה" האיראניים לעיר יריחו או הגעתם של "מתנדבים מוסלמים חמושים", שיצוצו פתאום בערי הגדה המערבית וברצועת עזה. עקב חשש זה, חזר רבין בזמנו על עמדתו העקבית שהשליטה במעברים היבשתיים חייבת להיוותר בידי ישראל אחרת היא לא תוכל למנוע זליגה של אויבים המאיימים לעבר גבולותיה.

הנה לאחרונה לדוגמה, נודע כי בחסות האמריקאים סוכם על שליטה "ישראלית פלסטינית משותפת" במעברי הגבול העתידיים. אם המודל עליו סוכם הוא המודל שקיים כיום בגשר אלנבי  - אני שקט לגמרי. תנוח דעתנו, השליטה שם היא ישראלית מלאה. אבל הפלסטינים רואים בהסדר כזה הסדר ביניים קצר מועד.

יש לזכור שכאשר שערפאת שמע את עמדתו של ראש הממשלה רבין שהתנגד לשני העקרונות של צבא ומדיניות חוץ פלסטינית עצמאית הוא זעק: "אתם רוצים למעשה שנחיה באוטונומיה! לא יהיה כדבר הזה!" ערפאת הלך לעולמו ב 2004 אך מורשתו נותרה איתנה ויציבה וצמד הדרישות הללו צפוי לעלות בקרוב מאוד.

בשיחות אוסלו, הסתפקו הצדדים ב"הסכמות" על שיתוף פעולה ביטחוני ומודיעיני, תיאום בתחומים כלכליים ואזרחיים ועל פרויקט חברתי בשם "אנשים לאנשים". טעותם הקשה של יוזמי "הסכמי אוסלו" הייתה שהם הותירו את הדיונים וההחלטות בסוגיות הליבה הקשות: הפליטים, מזרח ירושלים, ההתנחלויות והסדרי הביטחון, לתקופת המעבר בת חמש השנים (94' – 99'), שכידוע אפילו לא יצאה לדרכה, עקב שובו של הטרור הפלסטיני לשטח, מה שגרם לאובדן האמון של הציבור הישראלי באיזשהו הסכם עם הפלסטינים. את מעט האמון שנותר, הצליחה התגובה הפלסטינית ליוזמת ההתנתקות מעזה בשנת 2005 למחוק.

שוב חוזר הדפוס של ההתעלמות מהנושאים המרכזיים שבמחלוקת. נניח שאפשרית סיטואציה, הגם שהיא רחוקה כרגע, שתושג הסכמה על כל או על חלק מסוגיות הליבה בנוסח הסכמות ברק-ערפאת בקמפ דייויד 2000. למשל, אם יוסכם על שיבתם של 100 אלף פליטים ל"שטחים", על הקמת שלושת גושי ההתנחלויות, ועל ויתור ישראלי על מספר שכונות במזרח ירושלים, זה לא יביא למה שנהוג לכנות "סופיות הסכסוך". על סף הגעה "לסופיות הסכסוך", הפלסטינים יעלו ללא ספק שוב את סוגיית בקעת הירדן שצצה לאחרונה ואת הנושאים הבוערים (להם) – הקמת צבא וקיום מדיניות חוץ עצמאית. אלה הם שני שפנים שהפלסטינים מתכוונים לשלוף משרווליו של הנושא והנותן מטעמם סאיב עריקאת.

ד"ר אל"מ (מיל) משה אלעד הוא מרצה במכללה האקדמית גליל מערבי ובעבר היה ראש מנגנון התיאום הביטחוני עם הפלסטינים בשיחות בתקופת הסכמי אוסלו 98-95'.

 

 

 

מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור

 

מרצה

 

 

 

MORE-INFO

קטגוריות המאמרים

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שאלות נפוצות

הרצאות מעניינות לעובדים

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

מאמר מומלץ...
כיצד יכולים ספרים להרחיב לך את האופקים? סיפורה המרתק של ליסה בו, שגדלה בסין הקומוניסטית, יכול להיות סיפורם של אנשים ברח... חומצות שומן חיוניות שמי פרופסור שמואל אדלשטיין, מרצה ומומחה לתזונה ובפרט חומצות השומן אומגה 3, סידן ... קידום עסקים בפייסבוק בחינם - כתבה שנייה בסדרה שמי עופר לנגר, מרצה לתורת השכנוע ומייסד המאגר הרב-תחומי הישראל של מרצים, מנחי ס... תורת השכנוע - 5 טיפים לקידום פוסטים בפייסבוק ! כיום כולם כותבים. כותבים כדי לקדם מוצר, כותבים כדי לקדם אתר, כותבים כדי להגדיל א... אילו תגיות HTML5 חדשות ישפיעו על עולם ה- SEO בעתיד הקרוב? האדמה טרם פצתה פיה, וגוגל עדיין לא הזדעזעה משום שינוי שחל ב- HTML5, אולם ככל שעובר ...