התחברות

התחברות לחשבון

שם משתמש *
סיסמה *
זכור אותי

מה הכוח הנסתר של החיוך

איזו השפעה יש לחיוך? על פניו מדובר בהבעת פנים פשוטה למדי, ביטוי פיזי ישיר לרגש של שמחה, או צחוק ולא הרבה מעבר לכך. האומנם? התשובה לשאלה זו על פי רון גוטמן, יזם, מרצה ואיש טכנולוגיה מצליח כוללת תמונה מורכבת הרבה יותר. במהלך הרצאה שקיים במסגרת פרויקט TED (פרויקט בינלאומי נודע במסגרתו מציגים מרצים נבחרים הרצאות בתחומי ידע שונים) הציג גוטמן כמה מן המחקרים המדעיים אשר עסקו בפעולת החיוך וביכולתה לשקף הרבה מעבר למצב רוח רגעי.

MORE-INFOבראשית הרצאתו הציג גוטמן מחקר שנערך באוניברסיטת ברקלי, קליפורניה, במהלכו בחנו חוקרים תמונות סטודנטים תמונות מספרי מחזור ישנים ובדקו האם מידת החיוך של הסטודנט בתמונתו יכולה לשמש כאמצעי לניבוי מידת הרווחה וההצלחה שיחוש בחייו. ממצאי המחקר העלו כי ניתן לנבא באמצעות מדידת החיוך בתמונה את מידת ההצלחה של המצולם במערכות יחסים זוגיות שנים לאחר מכן וכן את מידת הצלחתו במבחן רווחה נפשית זהה שנערך לכל הנבדקים.

מחקר נוסף בעניין החיוך ומשמעותו נערך לפני מספר שנים באוניברסיטת ויין, שם בחנו החוקרים את תמונותיהם של שחקני בייסבול על קלפי משחק מראשית המאה ה-20 ומדדו את מידת החיוך שהפגינו בתמונה. לאחר מכן בדקו החוקרים את תוחלת החיים של אותם שחקנים ובחנו האם קיים קשר סטטיסטי בין שני הנתונים. המחקר העלה כי באמצעות מידת החיוך ניתן בהחלט לנבא את תוחלת חייו של הספורטאי המצולם וכי אותם ספורטאים אשר חייכו חיוך רחב בתמונתם חיו בממוצע 7 שנים יותר מאלה שלא חייכו כלל (79.9 שנים לעומת 72.9 שנים ואילו תוחלת חייהם הממוצעת של אותם מצולמים שחייכו חיוך קטן בתמונתם ממוקמת לערך באמצע הטווח בין שתי הקצוות (75 שנים).

החיוך, כל על פי גוטמן, מלווה את האדם עוד בהיותו עובר, טכנולוגיית הדמיה העלתה כי תינוקות נוהגים לחייך עוד בעודם ברחם אימם. גם לאחר הלידה ממשיכים תינוקות לחייך, לרוב במהלך השינה. יתר על כן, החיוך הוא מאפיין משותף לכל בני האדם בלי קשר לתרבות, גזע, גיאוגרפיה כן הלאה. מחקר שנערך בתחום הבעות הפנים העלה כי בני שבט הפורה, בפפואה ניו גיניאה, שבט קניבלים מבודד שלא היה בכל מגע עם תרבות העולם המודרני, הגיבו בחיוך אל מול תיאורים של סיטואציות באופן דומה לתגובתם שעשו נבדקים בני תרבויות מערביות.

נתון מעניין נוסף אותו הציג גוטמן במהלך ההרצאה היה כי ילדים מחייכים במידה ניכרת מאנשים מבוגרים, עד 400 חיוכים ביום בממוצע. חיוך בדומה לפיהוק הוא תופעה מדבקת. הסיבה האבולוציונית לכך היא כי באמצעות חיקוי חיוך של בין שיח אנחנו מסוגלים להעריך האם החיוך שלו הינו אותנטי או מזויף. מחקר בעניין זה העלה כי כאשר מונעים מבני אדם לחייך, הם מאבדים במידה ניכרת את יכולתם להעריך האם האדם מולם מחייך באמת או מחייך חיוך מזויף.

קטגוריות המאמרים

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שאלות נפוצות

הרצאות מעניינות לעובדים

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

מאמר מומלץ...
כיצד מנהלים שיתופי פעולה בעולם המורכב בו אנחנו חיים? סוד הפשטות בעולם מורכב עמרי גפן מנכ"ל קבוצת גבים בהרצאה ל-TED  מה יש לנו לחדש בתחום של שיתופי פעולה? ... לגעת בהצלחה הבאה מה בדיוק הקשר בין מידת המגע ליכולת שלנו להפיק תועלת גבוהה יותר בפגישות עסקיות (... כיצד להפוך הרצאה לבלתי נשכחת? אתם מובילים בתחומכם, יש לכם ידע בלתי נדלה ואתם מלאי טכניקות, עצות וטיפים. לא מפת... איך תשלבו הומור בהרצאה שלכם?   "להתחיל בבדיחה" – צמד מילים זה הוא ככל הנראה העצה הקלישאתית ביותר שתופיע ב... הכסף שלנו, לאן הוא נודד ? הכסף שלנו, לאן הוא נודד ? שימוש בדימוי מעולם אחר נדב ברקאי, מומחה לאימון אישי ות...