התחברות

התחברות לחשבון

שם משתמש *
סיסמה *
זכור אותי

כיצד להתגבר על חרדה בזמן הרצאה לקהל?

באחד מקטעי הסטנד אפ המפורסמים ביותר של הבדרן היהודי ג'רי סיינפלד, הוא טוען שגורם הפחד השכיח ביותר בארצות הברית הוא הצורך לשאת נאום לפני קהל. הוא ממשיך ומציין כי מוות ממוקם במקום השני, כך שניתן להגיד שהאמריקאי הממוצע מעדיף להיות בתוך ארון הקבורה מאשר להיות זה שצריך לשאת את ההספד. כמובן שמדובר בסך הכול בנתונים והקשרים לוגיים שנועדו להצחיק אותנו, אבל עבור אנשים רבים יש בכך לא מעט מן האמת, שכן רק המחשבה על כך שהם צריכים לנאום מול קהל, מעוררת בהם חרדת מוות. 
 
אם גם אתם סובלים מדפיקות לב מואצות, כפות ידיים מזיעות, רעידות בקול ורצון עז לברוח לעיר אחרת כל אימת שאתם צריכים לעמוד מול קהל, נשמח להזמין אתכם להקדיש כמה דקות למאמר שלפניכם. לאחר שתקראו אותו, יהיו באמתחתכם כמה טריקים מוצלחים ביותר, שתוכלו להשתמש בהם כדי להתמודד עם פחד קהל  שלכם. בהצלחה! 
 

ערכו הכרות מקדימה עם תנאי השטח

 
אחת הדרכים הטובות ביותר בה אתם יכולים להשתמש על מנת להוריד את מפלס החרדה, היא להגיע למקום שבו אתם עתידים לשאת את הדברים מבעוד מועד. מומלץ ביותר שתשבו במקום בזמן שמתקיימת בו הרצאה דומה לשלכם ובנוסף כדאי מאוד שתתרגלו את ההרצאה שלכם בזמן שאתם עומדים על הבמה. כאשר תדעו פחות או יותר עם מה אתם מתמודדים, כאשר "תרגישו" את המקום וכאשר תהיו בטוחים שכל החיבורים עובדים, שהמיקרופון תקין ושהסיכוי לבעיות טכניות נמוך מאוד, תוכלו ליהנות מתחושת ביטחון מוגברת. 
 

התאמנו כמה שיותר

 
חשוב ביותר שכל מילה ומילה שאתם מתכוונים להגיד במהלך ההרצאה תהיה כתובה בכתב ברור כשמומלץ לתת עדיפות לטקסט מודפס. הקפידו לסמן באמצעות מרקר את המשפטים החשובים ודעו שהמהדרין מסמנים גם מקומות מסוימים בטקסט עבור הפסקות לנשימה. בשום פנים ואופן אל תגיעו למצב שבו אתם קוראים את הטקסט מתחילתו ועד סופו ביום ההרצאה בפעם הראשונה. 
 
תחת זאת עליכם להתכונן למעמד המרגש על ידי חזרה על הטקסט מתחילתו ועד סופו כמה שיותר פעמים. באופן הזה תוכלו להטמיע את הטקסט והתהליך של העברת המילה הכתובה לקהל לא יהווה קושי ולא יצריך מכם להשקיע מאמץ מיותר. במיוחד מומלץ לתרגל את ההרצאה על רטוב, כלומר לבחור חבר קרוב או בן משפחה שאתם נותנים בו אמון ולהקריא מולו את ההרצאה. 
 
אם אתם לא מעוניינים להקריא את ההרצאה לאדם נוסף, באפשרותכם פשוט להקליט את עצמכם נושאים את ההרצאה ולאחר מכן לצפות בעצמכם. בצורה הזו תוכלו לרשום לעצמכם הערות ולשכלל את ההופעה שלכם. 
 

הכירו את הקהל שלכם

 
אם עומדת בפניכם האפשרות לערוך היכרות מקדימה עם קהל הצופים לפני ההרצאה, אמצו אותה בחום. כיום ידוע כי הרצאה מול אנשים עמם המרצה מיודע מעוררת הרבה פחות חרדה מהרצאה שבה המרצה מופיע בפני זרים גמורים. 
 

למדו להירגע

 
חשוב מאוד לציין כי אין שום דבר רע באנרגיות המשתוללות לפני הרצאה, כשלמעשה מרצה שלא מרגיש את הפרפרים בבטן לפני שהוא עולה להרצות, הוא לרוב מרצה לא מעניין במיוחד. עם זאת, עליכם לדאוג לכך שאתם אלה ששולטים בפרפרים ולא להפך. התעניינו בנוגע לטכניקות נשימה מרגיעות, התאמנו עליהן בנוחות ביתכם ובמצבים מלחיצים אחרים והימנעו מכל פעילות שיש בה כדי להעלות מפלס העצבנות או החרדה כמו לדוגמה שיחה עם אדם שאתם לא מחבבים, צריכת קפה בכמויות מוגזמות, הימנעות משינה ועוד. 
 

השתמשו בדמיון שלכם

 
לפני ההרצאה ובמהלכה חשוב שתרתמו את כל כוחות הנפש החיוביים שלכם לטובת הצלחת המשימה. דמיינו שכל אחד ואחד מהאנשים בקהל מאמין בכם, בוטח בכם ומעוניין בטובתכם. באפשרותכם לדמיין עוד לפני ההרצאה את מחיאות הכפיים שיישמעו זמן רב לאחר שההרצאה תסתיים, לדמיין שכל מילה שתישאו במהלך ההרצאה תישמע היטב ומעבר לכל זה – אל תשכחו כמובן לחייך.

MORE-INFO

קטגוריות המאמרים

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שאלות נפוצות

הרצאות מעניינות לעובדים

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

מאמר מומלץ...
הכול צפוי והרשות נתונה שמי סרג'יו מוסקוביץ, מרצה ליהדות ולתורת הקבלה, ובעל השגה רוחנית. אינני עוסק ב... כל מה שאתם חושבים שאתם יודעים על התמכרות הוא לא נכון במהלך ראשית המאה ה-20 החליטה התרבות המערבית כי צריכת סוגים מסוימים של חומרים כימ... הכסף שלנו, לאן הוא נודד ? הכסף שלנו, לאן הוא נודד ? שימוש בדימוי מעולם אחר נדב ברקאי, מומחה לאימון אישי ות... מה הכוח הנסתר של החיוך איזו השפעה יש לחיוך? על פניו מדובר בהבעת פנים פשוטה למדי, ביטוי פיזי ישיר לרגש ש... הומור והבנה הומור וחשיבה לא קונבנציונלית   הומור פירושו דפוס חשיבה לא שגרתי. כדי לפע...