התחברות

התחברות לחשבון

שם משתמש *
סיסמה *
זכור אותי

איך מרצים טוב יותר באמצעות הקול?

ג'וליאן טרז'ר מנסה להבין מדוע יש מרצים מעולים שפשוט נרצה להקשיב להם? טרז'ר מתייחס למרכיבים שחשוב לכל אחד מאתנו לעשות בהם שימוש כאשר אנו מנסים לדבר בעצמה. לפני שטרז'ר מתחיל להסביר כיצד ניתן לדבר בעצמה הוא לא שוכח להזכיר לנו מהם 7 ה"רעשים" שגורמים לנו לא לחבב אנשים אחרים, והם:

 
 
1.      רכילות - דיבור מאחורי גבם של אחרים
 
2.      שיפוט - הבעת עמדה על אנשים אחרים והתנהגותם
 
3.      שליליות - כל התייחסות שיוצרת אווירה לא נעימה
 
4.      התלוננות - קיטור על מצב או התנהגות
 
5.      תירוצים - הסבר המטיל את האחריות מאתנו ומעביר אותו למישהו אחר
 
6.      שקרים - חוסר כנות, והסטייה שלא מדרך הישר
 
7.      דוגמטיזם - הבלבול בין עובדות לדעות
 
 
 
טרז'ר טוען שכדאי שהדיבור שלנו יהיה עצמתי ויצור שינוי בעולם עלינו לנהוג לפי המודל שהוא מציע - HAIL (בעברית, גשם/מטר) ומשמעו "לברך או לטעון התלהבות":
 
H - כנות (Honesty) - להיות אמיתי וכנה במה שאתם אומרים
 
A - אותנטיות (Authenticity) - פשוט היו עצמכם. עמדו על האמת שלכם.
 
I - יושרה (Integrity) - להיות מה שאתה דוגל בו. כלומר, אם אתם מציעים מודל/שיטה/דרך, דאגו להיות מי שמבטאים זאת באורח חייכם.
 
L - אהבה (Love) - תרצו באמת ובתמים בטובתם של אחרים. 
 
 
כדי להראות יישום של המודל HAIL, טרז'ר מתייחס לארגז הכלים הווקלי שיש לכל אחד מאיתנו:
 
משלב - היכולת שלנו לשחק עם המשלב של הקול, קרי, עליות או ירידות בטוני הדיבור שלנו יכולות להפוך כל מסר ממשעמם למרתק, סוחף ועוצמתי.
 
אנו מצביעים לפוליטיקאים עם קול נמוך כי אנו מקשרים עומק עם האסוציאציה של כוח וסמכותיות.
 
נימת דיבור - זוהי התחושה שיש לקול שלכם. "המחקר מראה", כך מספר טרז'ר, "שאנו אוהבים קולות שהם יותר עשירים, חלקים, חמים, כמו שוקולד חם."
 
פרוזודיה (תורת המשקל) - פרוזודיה עוסקת בקשר שבין מאפייני צליל - כמקצב, קצב ועצמה - למשמעות ולרגשות. פרוזודיה היא היכולת לנסח משפטים כאילו היו הצהרה או שאלה.
 
קצב - המהירות בה אנו נושאים את דברינו. דיבור מהיר מקושר אסוציאטיבית לנלהבות או לאינטונציה שונה אף ללחץ, בעוד דיבור איטי מקושר אסוציאטיבית לשיקול דעת בעת אמירת הדברים.
 
פיץ' (גובה הצליל) - קשור קשר הדוק לקצב הדיבור. גובה הצליל עשוי לנוע בין צווחנות לדיבור עמום. כך שהגיוון הקולי הזה יוצר בסופו של דבר רשת מעניינת של צלילים.
 
עוצמת הקול - מסייעת בהדגשת חשיבותם של משפטים מסויימים. אם, למשל, תדברו בקול חזק ואז בדרמטיות תרדו לקול נמוך, הקונטרדיקציה הזו תגרום לקהלשלכם להיות קשוב דווקא ברגע שבו אתם מנמיכים את קולכם. 
 
טרז'ר אומר, ובצדק, שאת הכלים הללו אתם חייבים קודם כל לעצמכם. תוכלו להשתמש בסט הכלים הזה ברגע בו תרצו לקבל העלאת שכר, להרצות במקום העבודה שלכם או אפילו לדבר כך שבן או בת הזוג שלכם ירצה או תרצה להקשיב לכם. טרז'ר תוהה מול הקהל המכובד של ההרצאה, "כיצד היה נראה העולם אילו היינו מדברים בעצמה בפני אנשים שמקשיבים מתוך מודעות בסביבה שגם מתאימה למטרה." או "אילו היינו יוצרים צליל באופן מודע וצורכים צליל באופן מודע ומעצבים את כל הסביבה שלנו באופן המודע לצליל. זה היה ללא ספק עולם שהיה יכול להישמע נפלא. עולם שבו הבנה תהיה הנורמה וזה רעיון ששווה להפיץ אותו."

 

לטרז'ר כמה הרצאות מצויינות. הנה ההרצאה אליה התייחסנו במאמר זה:

 

 

מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור

מרצה

MORE-INFO

קטגוריות המאמרים

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שאלות נפוצות

הרצאות מעניינות לעובדים

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

מאמר מומלץ...
כיצד להפוך הרצאה לבלתי נשכחת? אתם מובילים בתחומכם, יש לכם ידע בלתי נדלה ואתם מלאי טכניקות, עצות וטיפים. לא מפת... קידום עסקים בפייסבוק בחינם - כתבה שנייה בסדרה שמי עופר לנגר, מרצה לתורת השכנוע ומייסד המאגר הרב-תחומי הישראל של מרצים, מנחי ס... חכמת הקבלה להורים   שלום, שמי סרגיו מוסקוביץ, מרצה בתחום היהדות ותורת הקבלה. במאמר זה ברצונ... מופעי בידור – לצחוק עם שלומי אלגוסי מופעי בידור הומוריסטיים למבוגרים לצחוק עם שלומי אלגוסי בואו לצחוק וליהנות מ... מהי שיטת 5 הכוכבים ? מאיפה היכולת האישית נובעת? אלו תכונות קיימות אצלנו? ומאלו תכונות מורכבת היכולת ...