התחברות

התחברות לחשבון

שם משתמש *
סיסמה *
זכור אותי

טיפים למרצים לעמידה מול קהל - חלק ב

בחלקו הראשון של המדריך, "טיפים למרצים לעמידה מול קהל – חלק א", עסקנו בכמה טיפים שיסייעו לכל מרצה בבניית הרצאה סוחפת, מרתקת ועוצמתית. החלק השני של המדריך למרצים, יעסוק בעיקר בהבטים מבניים של ההרצאה. הנה כמה תובנות מצויינות:

 • תנו לקהל שלכם לגלות את הפואנטה לבד– כאשר אתם בונים הרצאה, אל תתנו לקהל שלכם להבין את כל התובנות החשובות יותר מתחילת ההרצאה. כאן הניואנסים הם מאד קריטיים, כי כל ההרצאה היא בבחינת יצירת אפקט של תגלית. כלומר, תובילו אתם למסקנה שרציתם שיגיעו אליה, אך אל תאכילו אותם בכפית. הדבר יוצר בקרבם תחושה שהם עלו על התגלית אבל בפועל אתם הובלתם אותם לתובנה. זה יוצר תחושה מעצימה עבור הקהל ומוביל אותם לפואנטה דרך חוויה. שאילת שאלות היא דרך מצויינת לעשות זאת.

 

 • סיפור סיפורים– יש להם כמה יתרונות: יותר קל לספר אותם כשהדבר מגיע מנקודת מבטו האישית של המרצה, הם יוצרים הזדהות עם המחבר, יותר קל לתפוס סיפור מאשר נתונים או מחקר, יותר קל באמצעותם להעביר פואנטה, אפשר לבנות אותם עם מרכיבים דרמטיים. הנה תבנית אפשרית לסיפור סיפורים:
  • תיאור הרקע – כאן תציגו את כל הנתונים המקדימים עבור הקהל, תכניסו אותו לאווירה. תיאור הרקע הוא משמעותי בשל העובדה שהוא מסייע ליצירת חיבור והזדהות עם הנפשות הפועלות בסיפור.
  • הצגת הדילמה – אם ניסיתם להעביר מסר דרך הסיפור שלכם, זה בדיוק השלב שבו אתם מציגים את הקושי, את המכשולים בדרך, את האתגר התפיסתי.
  • שאלה עבור הקהל – בתום הדילמה, מורכבת ככל שתהיה, הציגו את שאלה אחת שמסכמת את הדילמה: "מה אתם הייתם עושים במצב דומה?" השאלה הזו הופכת את הדילמה למוחשית יותר. השאלה מאפשרת לקהל להכנס לרגע לנעליו של הגיבור בסיפור, ולנסות לתהות מה ניתן לעשות במצב זה.
  • תשובה מפתיעה – לאחר שהקהל נמצא בשיא הדילמה, התשובה שלכם צריכה להציע את הפתרון שבסופו של דבר יעזור לכם להעביר את השלב הבא.
  • מסר – זוהי נקודת השיא. כאן אתם יוצרים קשר בין הפתרון שהצעתם לבין הפואנטה שניסיתם לעביר באמצעות הסיפור לקהל. המסר צריך להיות מנוסח בצורה מאד פרקטית, ככלי שניתן להשתמש בו ביומיום, כל אחד מהמאזינים בחייו הפרטיים. 

 

טיפים למרציםroanokecollege, Byron Pitts Lecture, May 23, 2011 via Flickr, Creative Commons Attribution

 

מבנה ההרצאה – יש אינסוף דרכים להעביר הרצאה טובה ומוצלחת. הנה כמה טיפים קצרים שמוטב לקחת אותם בחשבון כאשר "מפסלים" מבנה נכון של הרצאה. 

·         פתיח
o        חשוב לענות עבור הקהל על השאלה - למה הנושא אמור להיות חשוב גם לכם?
o        חשוב להציג מחקר או סקר כי הדבר ממצב את הדובר כגורם סמכותי בתחום.
o        אין לבזבז יותר מידי זמן על השאלה: במה הולכת לעסוק כל ההרצאה. לפעמים יותר מידי אינפורמציה גורמת לקהל להבין כבר בהתחלה את הפואנטה ולהשתעמם.


·         חלק עיקרי
o        להתייחס לכל היותר ל 5-7 נקודות מרכזיות
o        כאשר יש לכם רעיון מסויים שחשוב לכם לתת עליו דגש, נסו להעביר אותו בכמה דרכים במקביל: סיפור אישי קצר, נתונים מחקריים וכו' ). מחקרים הראו שאנו זוכרים טוב יותר משהו אותו שמענו שוב ושוב.


·         חלק הסיום
o        חשוב לכלול takeaway phrase שמסכם את התוכן של ההרצאה ובה בעת נשמע שמשפט שאנשים יוכלו לשנן, וזכור ולעשות איתו משהו בחייהם האישיים
o        סיימו עם המשפט :"תודה רבה על ההקשבה" + פרטים ליצירת קשר בשקופית.
o        השאירו זמן לשאלות, או ציינו שתישארו לאחר ההרצאה עד תום שאלות הקהל.

אלו היו כמה טיפים עבור מרצים המעוניינים להעביר הרצאה מעניינת ומרתקת. המשיכו לעקוב אחר מדור "רטוריקה". מאמר ההמשך יעסוק בטיפים לבניית מצגת המלווה את הרצאתכם. מאחלים לכם בהצלחה !

 


מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור

מרצה

MORE-INFO

קטגוריות המאמרים

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שאלות נפוצות

הרצאות מעניינות לעובדים

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

מאמר מומלץ...
להרגיש ולא לדעת שמי סרג'יו מוסקוביץ, מעביר הרצאות וסדנאות אודות חכמת הקבלה, ובעל השגה רוחנית. ... סוגיות הליבה בסכסוך הישראלי-פלסטיני    ספרו של ד"ר אל"מ (מיל.) משה אלעד סוגיות הליבה בסכסוך הישראלי - פלסטיני ... תורת השכנוע - טכניקת המחויבות   מהי אחת מטכניקות השכנוע המובילות בעולם? כיצד לגרום לאנשים להיענות לכל הצע... טיפים לקידום אתרי מרצים והרצאות ! מרצים, מנחי סדנאות ויועצים רבות שואלים אותי את שאלת מליון הדולר: "איך האתר של המ... לצפות לבלתי צפוי ! כלים למרצים, מנחי סדנאות ונואמים כחלק מעבודתי כמרצה בנושאי תורת השכנוע, שפת גוף ועמידה בפני קהל, לא אחת אני שומע...