התחברות

התחברות לחשבון

שם משתמש *
סיסמה *
זכור אותי

איך תשלבו הומור בהרצאה שלכם?

הומור בהרצאות

 

"להתחיל בבדיחה" – צמד מילים זה הוא ככל הנראה העצה הקלישאתית ביותר שתופיע בכל המדריך המהיר למרצה המתחיל ועם זאת, בדומה לקלישאות רבות, גם זו מבוססת על יסוד עמוק של אמת. הומור הוא ללא ספק כלי יעיל בתקשורת בינאישית על סוגיה השונים ובניהם גם הפורמט הידוע בתור – הרצאה. שימוש בהומור כאשר הוא נעשה באופן מושכל יכול לסייע למרצה למשוך את תשומת ליבו של קהל אדיש, לפרק מתח לקראת עיסוק בנושאי דיון מורכבים וטעונים וככלל להפוך את חוויית ההרצאה למעניינת יותר ומהנה יותר עבור השומעים.

לאחר שאמרנו זאת יש להדגיש כי מילת המפתח בפסקה לעיל היא "מושכל" שכן באותה מידה שהומור יכול להניב תועלות במסגרת ההרצאה הוא יכול לגרום נזק בלתי מועט. על מנת להימנע מאותם נזקים ולייצר את אותן תועלות, גיבשנו כמה עצות יסוד הנוגעות לאופן הראוי בו מרצים צריכים להשתמש בהומור.

תוספת ולא העיקר -  בהנחה שאינכם קומיקאים וההרצאה אותה אתם מעבירים אינה למעשה מופע סטנדאפ, חשוב לזכור כי השימוש בהומור הוא כלי עזר בפעולת העברת תכני ההרצאה לקהל, כלי עזר ולא העיקר. לעצה זו יש השלכות מעשיות בנוגע למינון האמירות הקומיות המשולבות בהרצאה ובנוגע לניסוח ובחירת החומרים. בעבודת ההכנה להרצאה, כאשר אתם שוקלים שימוש בהומור שאלו את עצמכם שאלה פשוטה- האם ההומור משרת את תכני ההרצאה? בדיחה חכמה, מצחיקה ומוצלחת כל שתהיה אשר אינה משרתת את העברת המסר (ובמקרה הגרוע יותר – לועגת לו ומפחיתה מחשיבותו), עדיף שתשאירו למפגש חברי ולא להרצאה כאנשי מקצוע.

ניסוי וטעייה- גם הקומיקאי המוכשר ביותר לא יכול לצפות באופן מושלם מה יגרום לקהל מסוים לצחוק מבדיחה מסוימת, קל וחומר כאשר מדובר במרצה אשר עיסוק בהומור אינו בהכרח הכישור המרכזי שלו. על כן חשוב כי תערכו כמה ניסויים מקדימים טרום ההרצאה מול שומע או שומעים אוהדים אשר יתנו לכם משוב כנה. גם במידה וכל הניסויים שערכתם גילו שאתם מבריקים לא פחות מסיינפלד, מומלץ כי תתכוננו לאפשרות הלא בלתי סבירה כי קהל השומעים לא ימצא את הטקסט שלכם משעשע. המבוכה אשר עשויה להיווצר מרגע כזה של היעדר צחוק עשויה לשתק ולהפוך את ההרצאה לחוויה לא נעימה בעליל לשני הצדדים. על כן, כדאי כי תכינו תגובות אפשרויות למקרה כזה אשר יפיגו את המבוכה, ויאפשרו לכם להמשיך בהרצאה.

תבונה ורגישות – אמירה משעשעת בעיני אדם אחד יכולה בהחלט להיחשב לפוגענית ומעליבה בעיני אדם אחר. על כן גם בהתייחס להומור, כמו בכל תכני ההרצאה, חשוב כי תלמדו את קהל היעד שלכם, את רגישויותיהם. בהקשר זה רצוי להשתמש בכלל – אם יש ספק – אין ספק.

מרצים מומלצים באתר ProfilU העוסקים בתחום ההומור:

·         שלומי אלגוסי – שלומי מרצה להומור, בוגר החוג לכתיבה דרמטית באונ' ת"א, השתלם בביה"ס לקרקס - "Circus Space" בלונדון. השתתף בסדנאות ליצנות של פיליפ גולייה וג'וס הובן מגדולי מורי הליצנים בעולם מבי"ס "זאק לקוק" בצרפת. למד את רזי הליצנות הרפואית בקבוצת "Big Apple Circus"

·         שולי ויקטור – עוסק בליצנות רפואית 10 שנים ובכלל בליצנות 28 שנים. מספר סיפורים מוכר על ידי סל תרבות ארצי ואומנות לעם. תואר ראשון בתיאטרון באוניברסיטת חיפה. מרצה 5 שנים בתחומי ההומור.

·         פרופסור אריה סובר – מרצה בכיר בתחום האקדמי של חקר ההומור. מחבר מאמרים וספרים בתחום ההומור, מייסד האגודה הישראלית לחקר ההומור ועורך כתב העת השפיט "הומור מקוון - כתב עת מדעי לחקר ההומור". כתב את הספר "הומור בדרכו של האדם הצוחק" - נוגע בתיאוריות ובפונקציות המרכזיות של ההומור והצחוק. עורך כתב העת המדעי הבינלאומי לחקר ההומור: Israeli journal of humor research

 

כחלק מהחזון של אתר ProfilU, הפנייה למרצים היא ישירות וללא דמי תווך. המטרה שלנו היא לחזק את הקשר בין המרצים, מנחי הסדנאות, היועצים, המאמנים ואנשי הבידור לקהל שלהם. 

MORE-INFO

קטגוריות המאמרים

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שאלות נפוצות

הרצאות מעניינות לעובדים

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

מאמר מומלץ...
מהו שכנוע תת-הכרתי? מהו שכנוע תת-הכרתי? כיצד ניתן להשפיע אל מחשבות? האם ניתן לשתול במוחו של אדם מחש... תמהיל שיווקי למרצים בגוגל+ אין ספק שהתכונה הטובה ביותר של מרצים היא היכולת שלהם לעמוד מול קהל, לרתק את מאזי... הרצאות על קפה: איך להיות מאושרים ולהצליח בעבודה? שון אקור, מאמן עסקי, פסיכולוג, מרצה אמריקאי מלמד אותנו שלא צריך להצליח כדי להיות... עב שמות לפי תורת הקבלה שמי סרג'יו מוסקוביץ, אנוכי מעביר הרצאות וסדנאות אודות תורת הקבלה המקורית, בדרך ... חכמת הקבלה להורים   שלום, שמי סרגיו מוסקוביץ, מרצה בתחום היהדות ותורת הקבלה. במאמר זה ברצונ...