התחברות

התחברות לחשבון

שם משתמש *
סיסמה *
זכור אותי

חג הפסח - הסיפור אמיתי!

סרג'יו מוסקוביץ, מרצה לעולם הקבלה

שמי סרג'יו מוסקוביץ, מעביר הרצאות וסדנאות אודות חכמת הקבלה. ברצוני לספר לכם את הצד השני של הסיפור יציאת מצרים על-פי תורת הקבלה. 

בתקופה לפני כ- 2000 שנה המקובלים, בעלי ההשגה רוחנית, צופים את נפילת הרוחניות שהיית דרך חיים בזמנים אלא בעולם היהודי. המקובלים הבינו שצפויה ירידת נשמות (רצונות) עבים לעולם הזה, והאדם לא יוכל להמשיך את הדרך הרוחנית ללא התפתחות עבה של רצונות שלילים (אהבה עצמית) כדי לפתח את מערכת הרצונות בדרך לא סלולה. לכן החליטו המקובלים כמו רשב''י (רבי שמעון בר יוחאי)  לכתוב את סודות הרוח כדי שחס ושלום לא תשכח הרוח מהעולם בגמר ההתפתחות. כי המשך ההתעסקות ברוח עם נשמות (רצונות) עבים תביא במקום רוחניות אמת לניצול הזולת.
 
סיפור יציאת מצרים
 
לשם כך החליטו לכתוב את סודות הרוח בצפנים, שנראים כמו סיפורים. לדוגמה: יציאת מצרים, מלחמת היוונים בעמלק וכו'. כך שרק הרואים בכתוב, היודעים לקרוא את שפת הסתרים הנקראת שפת הענפים, יודעים את כוונות הסיפור. אנחנו נעסוק במאמר זה בסיפור יציאת מצרים.
כדי לא להלאות אתכם בפרטים מורכבים מעולם הקבלה אתן פרוש קצר וענייני. לפני הכל, עליכם לדעת שיציאת מצרים היא סיפור על העתיד ולא על העבר. כל התורה, למעשה, מתייחסת לדברים שיקרו בעתיד ולא ספורים שתמו בעבר ועבד עליהם הקלח. רבים לא יודעים זאת, אך סיפור יציאת מצרים הוא סיפור על האדם. בתוך האדם נמצאים המצרים, פרעה, ישראל ואלוקים. מחוץ לאדם אין כלום. ככתוב: "אדם עולם קטן." 
 
המקובלים החליטו לקרוא בשמות למושאי התייחסות הקיימים בעולם הזה והמשיגו אותם במונחים רוחניים. פרעה הוא האגו, ומצרים היא שלוחה של אהבה עצמית, הרי ברור שכל אדם הוא עבד לאגו ולאהבה עצמית (האגואיזם) שבו. ככתוב: "עבדים לפרעה במצרים." קרי, עבדים לאגו ששולט אלינו ונקרא מלך זקן וכסיל. בני האדם נשלטים על-ידי רצונות אגואיסטים שיובילו אותם בעתיד הקרוב לצעוק השמיימה מרוב הייסורים שהאגו יובילו אותם בשעבוד. משה הוא הכוח הרוחני מעל לחומר ולאהבה עצמית, הוא רצון זך מלמעלה, שקוראים בשמו באמת מתוך עומק הייסורים; הוא בא לעזור לנו לצאת מעבדות האגו שעושה ויעשה לנו רע. רק לאחר הכאב והצעקה אנו הופכים לישראל (ישר-אל). ישראל זה רצון נקי וישר-אל לאלוקים לאחר שעברנו את הייסורים של האגו שכרגע אנחנו לא מוכנים עוד לוותר עליו. אבל הרע שיבוא לעולם ולישראל יביא את ישראל לצעוק לשמים מתוכנו פנימה.

עבדות מצרים מסמלת גם את העבודה על האגו כדי שייתן לנו את הכוונה הנכונה לזולת ולא הכוונה לעצמי. נגלה בעבדות שהטוב נמצא בחיבור לזולת מעל לאגו, אז יבוא משה הוא-הוא הכוח הרוחני (נשמה זכה) והוא יעזור לנו לצלוח את ים סוף לאחר 10 מכות שינחית על האגו. לאגו לא יישאר כוח להלחם יותר ובסופו של דבר הוא ישנה כיוון. כך שמה שהכוח הרוחני יעביר יהיו אלו רצונות האדם (שנקראים ישראל). ים סוף מסמל את המחסום לעולם הרוחני; המחסום הזה נמצא בכל אדם בתוכו פנימה ברצונותיו ולא מחוצה לו.

כשנעבור את ים סוף לנגיע למדבר, קרי לדרגת ההתפתחות הגבוהה. לאחר שעברנו את ההתפתחות בדרגות דומם, צומח וחי נמשיך לעבור לדרגה רוחנית שהיא דרגת המדבר. מעל לחי (מעל רצונות הבהמה). בדרגה זו הגבוהה חובה לעבור במדבר 40 שנה של עלייה ב-125 מדרגות רוחניות עד שנגיע לארץ ישראל. במאמרים קודמים הסברתי שארץ ישראל זה רצון ישר-אל, רצון זך ונקי מאהבה עצמית. ורק אז נעבור לאהבת לרעך כמוך. זהו כלל גדול בתורה. רק בדרגת המדבר ניתן לאהוב בצורה מושלמת ולמצוא את אלוקים כשעודנו חיים בגוף הפיזי בעולם הזה. כי בחיבור ובאהבת הזולת בדרגת המדבר נמצא הבורא. ככתוב: "מאהבת הבריות לאהבת השם."

בתוך האהבה המושלמת נמצא הבורא.
 
סרג'יו מוסקוביץ, מרצה לעולם היהדות וקבלה (052-707-6522)
פרופיל-יו. המאגר הרב-תחומי הישראלי של מרצים, מנחי סדנאות ויועצים.
  
מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור
 
מרצה

MORE-INFO

קטגוריות המאמרים

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שאלות נפוצות

הרצאות מעניינות לעובדים

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

מאמר מומלץ...
כיצד להתגבר על חרדה בזמן הרצאה לקהל? באחד מקטעי הסטנד אפ המפורסמים ביותר של הבדרן היהודי ג'רי סיינפלד, הוא טוען שגור... ניסוי אנושי: מה קורה כשמנסים אורח חיים בריא למשך שנתיים? כל המומחים, הגורואים, התזונאים והרופאים תמיד אומרים לנו שכדי לחיות טוב עלינו לא... כיצד להפוך הרצאה לבלתי נשכחת? אתם מובילים בתחומכם, יש לכם ידע בלתי נדלה ואתם מלאי טכניקות, עצות וטיפים. לא מפת... איך להתמודד עם חרדת קהל? חרדת קהל היא תופעה נפוצה מאוד. כולנו נדרשים להעביר פרזנטציה או הרצאה מפעם לפעם. ... אילו תגיות HTML5 חדשות ישפיעו על עולם ה- SEO בעתיד הקרוב? האדמה טרם פצתה פיה, וגוגל עדיין לא הזדעזעה משום שינוי שחל ב- HTML5, אולם ככל שעובר ...