התחברות

התחברות לחשבון

שם משתמש *
סיסמה *
זכור אותי

קבלה ללא תנאים: משל מטרת הבריאה

שמי סרג'יו מוסקוביץ,  מרצה ליהדות ולקבלה. מחבר הספרים "קבלה אוניברסלית" ו"המציאות הנעלמת", היוותי חלק בפאנל המומחים של תחנת הרדיו 103 FM

כאשר חושבים על מטרת הבריאה, חשוב להבין שאין אדם עוצר בדרך ושואל את עצמו לשם מה אני חי ? די בכך שישאל עצמו שאלה זו כבר ידלק בו אור פנימי. הזכרו בפתגם "ומותר האדם מין הבהמה". הבהמה יכולה להביא ילדים, אוכל, מין ומנוחה כמו האדם בשרשרת החוכמה מין החי; כפי שגם החתול חכם מי האוגר והקוף מן הכלב והאדם מעל לכולם בשרשרת זו. אבל אין מלבד לאדם את האפשרות לשאול את שאלת קיומו – מדוע אני חי? רק לאדם הוענקה הזכות לשאול שאלה אקזיסטנציאליסטית זו.

אמנם, העולם כמנהגו נוהג. ממלא את כרסו ביין מדומה ומאבד את המטרה ונחשב כרדום.

אספר לכם סיפור שיש להעמיק בנסתר שבו. היו היה מלך שכולו טוב ותענוג אין סופי, המלך היה עצוב כי לא היה לו למי לתת את התענוגים והטוב שהיה מנת חלקו. לכן נתן המלך פקודה להביא לו אבן כדי לחלוק עם האבן את מתנותיו. המלך חיבק את האבן אך הרגיש שאין האבן נהנית מהחיבוק ומהתענוג שלו. או אז הבין המלך שהוא ממשיך להיות בודד.

לשם כך ביקש המלך שיביאו לו צמח כדי להעניק לו את אהבתו, שאולי אז ירגיש יותר מהאבן. חיבק המלך את הצמח, ליטף והשקה אותו במים. ושוב, הבין המלך שגם לצמח אין את האפשרות להחזיר אהבה כלפיו וליהנות ממתנותיו. שוב מיואש נתן פקודה להביא לו בעל חיים כדי שידע לקבל את אהבתו ותענוגותיו, כאהבה שאינה תלויה בדבר. זהו כל רצונו של המלך – שיאהבו אותו ללא תנאים באהבת אמת. שוב הרגיש כי החיה אוהבת אותו אך ורק כי הוא נותן לה מזון, שתיה ומשחק. ושוב הרגיש המלך מיואש כי אילולא סיפק עבורה מזון, שתיה ומקום לא הייתה היא מחזירה אהבה.

חברו הטוב של האדםDonnie Ray Jones, Sage and Reese - Best Friends, February 15, 2014 via Flickr, Creative Commons Attribution

 

שוב ראה המלך כי לא נתמלא מבוקשו, ונתן פקודה להביא אדם. זאת בעודו תוהה עם עצמו: מדוע אדם? –כי הוא דומה לי... חיבק את האדם וליטף אבל שוב הרגיש כי האדם אוהב אותו רק אם מעניק לו דבר בתמורה ולא אוהב אותו כי הוא טוב ומיטיב ככתוב "להטיב לנבראיו". לכן גם האדם לא עמד בתנאי המלך המיואש לקבל אהבה ללא תנאים כדי שרק כך יוכלו הנבראים להינות ללא גבול; זה הרי היה התנאי והסוד שבמטרת הבריאה, קרי, לקבל תענוג אין סופי אבל שונה מהחיות האגואיסטיות שמקבלות אהבה רק למען עצמם ובשרם הקרוב. ללא קשר לנותן התענוג.

כך הבין המלך בעצב כי האדם לא שונה מבעלי החיים, שהרי הוא פועל וחי למען עצמן בלבד. אם כי רק באדם קיימת אפשרות לקבל את מתנותיו של המלך. אבל אין דורש למלך. האדם כמו בעלי החיים רודף תענוגים זמניים לעצמו ללא מטרה נעלה יותר מבעלי החיים הנחותים ממנו. המלך עד עצם היום עצוב, כי האדם עוד לא מעוניין באהבתו העמוקה אלא נהנה רק באהבת עצמו. אמר המלך: אתן פקודה לטבע להקשות על האדם ולגרום לו על ידי מלחמות ואסונות טבע ומחלות ושנאה הדדית בין הבריות להבין לבד שהוא בעצם באהבתו הפסולה לעצמו גורם לכל האסונות לעצמו; והבין שרק כך ורק כך יגיע בסוף ליום הנכסף שישאל את עצמו: למה נבראתי בעולם אם הרע גובר עקב אהבה עצמית שלי והאגו הבלתי-נשלט. רק כך יתחיל האדם להבין שהוא נולד חולה במחלה אהבה עצמית מעל לכל האהבות, והוא נדרש לחפש את הרופא שייתן לו את התרופה שהיא מאהבת הבריות לאהבת השם. רק באהבת הבריות מעל לדרגת החי נמצא הטוב המוחלט של המלך.

אבל המלך עדיין עצוב וממתין...

בברכה סרג'יו מוסקוביץ, מרצה לתורת הקבלה

מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור

 

מרצה

MORE-INFO

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שאלות נפוצות

הרצאות מעניינות לעובדים

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

מאמר מומלץ...
טיפים להרצאה נכונה       האם יש מבנה נכון להרצאה מנצחת ? כיצד יכולים מרצים לסלול את הדרך ל... ניסוי אנושי: מה קורה כשמנסים אורח חיים בריא למשך שנתיים? כל המומחים, הגורואים, התזונאים והרופאים תמיד אומרים לנו שכדי לחיות טוב עלינו לא... יפה מבפנים ומבחוץ מהו יופי? הכמיהה ליופי מלווה את התרבות שלנו מאז ראשיתה, אך הוא נשאר מושג חמקמק, ש... סוגיות הליבה בסכסוך הישראלי-פלסטיני    ספרו של ד"ר אל"מ (מיל.) משה אלעד סוגיות הליבה בסכסוך הישראלי - פלסטיני ... דרך ארץ קדמה לתורה שמי סרג'יו מוסקוביץ, מרצה ליהדות ולקבלה. מחבר הספרים "קבלה אוניברסלית" ו"המצ...