התחברות

התחברות לחשבון

שם משתמש *
סיסמה *
זכור אותי

הדרכה לקריאה בספר הזוהר

סרג'יו מוסקוביץ, מרצה לעולם הקבלהשמי סרג'יו מוסקוביץ, מרצה לעולם היהדות ותורת הקבלהואני מעוניין לעסוק במאמר זה בדרך הנכונה לקריאה בספר הזוהר

קריאת ספר הזוהר, מחייבת הבנה בסיסית חשובה מאין כמותה. קריאת ספר הזוהר ללא הדרכה עשויה לגרום לתוצאה הפוכה מהכוונה הטובה ששאפתם ליצור. אם נקרא את ספר הזוהר הכתוב בקודים ובסיפורים גשמיים, אגדות, משלים, סיפורי היסטוריה, ובשפת הקבלה: "בדרך של עולמות וספירות". השילובים הללו גורמים וגרמו להרבה טעויות ונזק לחוכמה העליונה ולהתפתחות הפוכה מהטוב.

יש המבינים את החוכמה כקמעות וברכות סודיות, יש המבינים את הכתוב כסיפורים היסטוריים, שיש להודות לאל על מה שהיה; במהלך הקריאה רואים הם בדמיונם גשמיות וחומר כמו בני אדם, בתים, בעלי חיים, ים נהרות וכדומה. והאמת היא, שספר הזוהר לא עוסק בחומר גשמי כלל וכלל! אלא בסוד המבנה הפנימי של מערכת הרצונות שגורמות להתפתחות ולמציאות המדומה להפוך לאמיתית כדי לתת לאדם את הבחירה ליישם את מטרת הבריאה – לקבל את השפע העליון. לדוגמה, ששת ימי הבריאה – נהוג לחשוב שהם היו בבראשית; והאמת ששת ימי הבריאה הם עוד לא הסתיימו ! זאת מאחר שהיום אנו בהתפתחות ביום השישי, שבו נברא האדם (אדמה לעליון). ששת ימי הבריאה בדרך חוכמת האמת הם ששת אלפים שנה מיום שהאדם הראשון עבר את ההסתרה למערכת הרוחנית שנקראת מעבר ים סוף. משעבוד מצרים (שיעבוד מצרים הכוונה ליצרים הרעים ששולטים עלינו וגורמים לנו לחשוב רק על האינטרסים שלנו האישיים); ולאגו (פרעה) שלא נותנים לנו לחשוב באופן גלובלי. ככתוב בהקדמה לספר הזוהר עמוד קכח: "חופה היא כינוס וקיבוץ של כל האו''ח (האור חוזר), שיצא ע''י המ''ן (מי נוקבין), שהעלו הצדיקים (בעלי ההשגה) בכל אלו הזיווגים של הקב''ה ושכינתו (משכן הנשמות), שהתגלו בזה אחר זה בכל הימים והזמנים של 6000 שנה. ככתוב בספר הזוהר, ספר ויקרא פרשת ויקרא עמוד י, כתוב: "הזוהר מבאר עניין, ויקרא אל משה." ודאי קריאה זו אין לה שום דימיון לקריאה גשמית, אלא כמ''ש (כמו שכתוב): "דיברה התורה כלשון בני האדם" וע''כ (ועל-כן) צריכים להבין את פירושה הפנימי של קריאה זו. כמו-כן, כתוב בספר הזוהר, ספר במדבר פרשת בהעלותך עמוד נח: "אוי לאותו אדם, שאומר כי התורה באה לספר סיפורים בפשטות, ודברי הדיוט של עשיו ולבן וכדומה, כי אם כן, אפילו בזמן הזה אנו יכולים לעשות מדברי הדיוט, ועוד יותר יפים." בסוף כתוב: "אלא שכל דברי התורה הם סודות עליונים."
 
מרצה-לקבלה-קריאה-בתורה
 
Pinsk jews reading mishnah colored, Alter Kacyzne, 19 October, 1924 via Wikipedia, Creative Commons Attribution
 

לכן הקריאה בזוהר חייבת לעלות מתוך רצון להבין ולא מתוך ידיעה, מאחר שהרצון להבין הוא שמושך אורות מקיפים ולא ההבנה הלקויה. ככתוב בהקדמה לתלמוד עשר הספירות שכתב הרב יהודה לייב הלוי אשלג (המכונה לימים בעל הסולם), עמוד תתד פסוק קנו: "אבל תנאי חמור יש בעת העסק בחוכמה העליונה: שלא יגשימו הדברים, בעניינים מדומים וגשמיים, שעוברים בזה על 'לא תעשה לך פסל וכל תמונה' כי אז אדרבה, מקבלים היזק במקום תועלת." ועוד כותב המקובל יהודה לייב אשלג בהקדמה לתלמוד עשר הספירות, עמוד תתד פסוק קנה: "ולפי''ז יש לשאול: א''כ (אם כך) למה זה חייבו המקובלים, לכל איש, ללמוד חכמת הקבלה? אמנם יש בזה דבר גדול ראוי לפרסמו! : כי יש סגולה נפלאה לאין ערוך, לעוסקים בחוכמת הקבלה, ואע''פ (ואם זה שלא מבינים) שאינם מבינים מה שלומדים, אלא מתוך החשק והרצון החזק, להבין מה שלומדים, מעוררים עליהם את האורות (השפע) המקיפים את נשמתם." הכתוב מסביר שהחשוב בקריאת הזוהר הוא הסקרנות והרצון להבין יותר מההבנה, כי לא החכם לומד. כך שלא חשוב אם אתה חכם או כסיל, יפה או מכוער, גבוהה או נמוך אלא מה שחשוב הוא הסקרנות !

לפיכך, אם הרצון לקרוא הזוהר הוא פרסום או ממון, או שליטה או חוכמה, אזי ישנה אזהרה חמורה: שב ואל תעשה ! כי נזק רב יבוא. באם הרצון ללמוד מתוך ספר הזוהר נובע מרצון והשתוקקות להבין את מטרת הבריאה ללא שכר עצמי, אזי סגולה גדולה מאוד ושכר רוחני גדול בצידה. מומלץ לכל לקרוא את ספר הזוהר כי הגאולה תבוא רק דרכו. אמנם חשוב לא לגשם את הכתוב, אלא לנסות לצייר מעברים ותכונות בתוך הרצון הפנימי שלנו ולא מחוצה לנו. זאת כי מחוצה לנו אין כלום, רק רצון אחד פשוט. כי ביום ההוא יהיה אל אחד ושמו אחד.

האפשרות הטובה היא ללמוד יחד עם בעל השגה אמיתי. והשאלה היא כיצד ניתן לדעת מי הוא בעל השגה אמיתי? זכרו שבתוך הלימוד – עם בעל ההשגה האמיתי ובלעדיו – חייב להתקיים הסבר ממשי, קרי ללא סיפור או פיסת חומר גשמי בלימוד. רק לימוד רוחני ללא תנועה, זמן ומקום. בהצלחה!


סרג'יו מוסקוביץ, מרצה לעולם היהדות וקבלה
פרופיל-יו. המאגר הרב-תחומי הישראלי של מרצים, מנחי סדנאות ויועצים.

 

מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידורמרצה

MORE-INFO

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שאלות נפוצות

הרצאות מעניינות לעובדים

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

מאמר מומלץ...
איך ניתן לטפל בטראומה? ישראל מובילה בתחום טיפולים בטראומה החברה הישראלית היא חברה שחלקים רבים ממנה ע... ארץ אוכלת יושביה שמי סרג'יו מוסקוביץ, מרצה ומלמד את תורת הקבלה המקורית העתיקה, מחבר הספרים "המצ... ספר הזוהר שמי סרג'יו מוסקוביץ, מרצה לעולם היהדות והקבלה, ואני רוצה לשתף אתכם בתע... מערכת מבול מייצרת עבורכם לידים להרצאות המערכת המעולה של מבול, עכשיו ללקוחות פרופיל יו בהטבות ייחודיות. מערכת מבול פות... 5 דרכים להגביר את המכירות בעסק כל בעל עסק שואל עצמו שוב ושוב כיצד יוכל להגדיל את מחזור המכירות שלו. כשמדובר בחב...