התחברות

התחברות לחשבון

שם משתמש *
סיסמה *
זכור אותי

כל מה שאתם חושבים שאתם יודעים על התמכרות הוא לא נכון

במהלך ראשית המאה ה-20 החליטה התרבות המערבית כי צריכת סוגים מסוימים של חומרים כימיים (להלן- סמים) היא הרגל שיש להימנע ממנו, בעיקר בשל היותם חומרים ממכרים הפוגעים בתפקודו של האדם הצורך אותם ולעתים אף מסכנים את חייו. המדיניות היעילה ביותר להפחתת צריכת הסמים כך התגבש היא הענשתם של העוסקים בסחר באותם סמים ולא פחות מכך בהענשת צרכני הסמים במטרה להרתיע אותם ואחרים מלפנות לדרך זו. כמאה לאחר מכן, תרבות צריכת הסמים עדיין איתנו ורחוקה מלהיכחד, כמו גם תופעת ההתמכרות. האם ענישה היא אכן המדיניות היעילה ביותר? האם קיימת גישה אלטרנטיבית מוצלחת יותר?
 
תשובה מרתקת לשאלות ניתן למצוא בהרצאה של העיתונאי הבריטי ג'ונה הארי (פרסם כתבות מגזין במסגרת כמה מהעיתונים הנחשבים בעולם דוגמת הניו יורק טיימס, לה מונד וכו') אשר חקר את התחום באמצעות מפגשים עם מגוון רחב של מומחים, סוחרי סמים והמכורים בעצמם ברחבי העולם בהרצאה. המוצגת באתר TED בה צפו עד היום יותר מ-4.7 מליון איש. מאחר והתמכרות לסמים אינה תופעה זרה למציאות הישראלית הצפייה בהרצאה מומלצת לכל בעל נגיעה בתחום בין אנשי הרשות למלחמה בסמים או פסיכולוגים בתל אביב. את ההחלטה לצאת ולחקור את תופעת ההתמכרות קיבל היל בשל ניסיונו האישי בהתמודדות עם בני משפחה שהתמכרו לסמים.

 

מה גורם להתמכרות?

 
הסברה המקובלת בנוגע להתמכרות לסמים, היא כי בסמים, דוגמת הרואין ישנם חומרים כימיים אשר צריכתם גורמת לגוף האדם לפתח תלות פיזית המחייבת את צריכתם שוב ושוב. מפגשיו של היל עם מדענים שערכו מחקרים בנושא צריכת סמים בעשורים האחרונים העלו סברה שונה לחלוטין. על פי אותם מדענים (שהעבירו מספר הרצאות בעניין) צריכת סמים משמשת את הגוף כתחליף מספק הקלה למצוקה נפשית או חסך פסיכולוגי כלשהו: היעדר קשרים בינאישיים, שעמום וחוסר תכלית, בדידות, טראומות וכו'. יתר על כן, על פי אותם מדענים, סברה זו נכונה לכל סוגי ההתמכרויות ולא לסמים בלבד, בין אם מדובר בצריכת פורנו מגוזמת, קניות באופן אובססיבי או אכילת פחמימות. בני האדם כמהים לקשר ובמידה והמציאות אינה מספקת להם קשרים שכאלה הם פונים לשימוש בתחליפים המאפשרים להם ליצור מציאות חליפית.

 

מדיניות ענישה כמעודדת התמכרות

 
באופן אירוני, דווקא מדיניות הענישה המקובלת במסגרתה צרכני סמים מוצאים מהחברה, מוצגים בקלונם וזוכים ליחס מבזה ומשפיל, דווקא מדיניות זו מקשה עליהם עוד יותר ליצור קשרים חברתיים עם הסובבים אותם וכך מעודדת אותם עוד יותר לצרוך שוב סמים. בהרצאה מציג היל מקרה מבחן לגישה מנוגדת – מדיניות ההתמודדות עם צרכני סמים בפורטוגל. בשנת 2000 החברה הפורטוגלית התמודדה עם היקף עצום של צרכני סמים, כאחוז מהאוכלוסייה השתמש בהרואין. אחרי כישלונה של המדיניות המקובלת הוחלט לבצע מהלך מנוגד – אי הפללה גורפת לצריכה של כל סוגי הסמים והשקעת כל המשאבים שהתפנו במאמץ לסייע לצרכני הסמים לחזור לחברה הנורמטיבית, אספקת פתרונות תעסוקה וכן הלאה. כעבור 15 שנים של הפעלת מדיניות זו הנתונים מראים ירידה של 50 אחוזים בהיקף צריכת הסמים בפורטוגל.

 

צפו בהרצאה המלאה:

 

MORE-INFO

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שאלות נפוצות

הרצאות מעניינות לעובדים

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

מאמר מומלץ...
הישג ישראלי: סרטו של היוצר ד"ר אמיר הר-גיל זכה בפרס הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים של בריטניה מציאות החיים בישראל רחוקה מלהיות פשוטה ושופעת קונפליקטים מורכבים ודילמות סבוכ... פרדוקס בחינוך: על תפקידיו של המרצה בעידן החדש מהו מרצה במאה ה- 21? האם השינויים הטכנולוגיים מעצבים מחדש את זהותו? האם התמורות ה... החטא ועונשו שמי סרג'יו מוסקוביץ, עוסק בחוכמת הקבלה שנים רבות, בעל השגה רוחנית. בעבר, מצוות המ... טיפים להרצאה נכונה       האם יש מבנה נכון להרצאה מנצחת ? כיצד יכולים מרצים לסלול את הדרך ל... שיעורי קבלה: מדוע ללמוד קבלה? שמי סרג'יו מוסקוביץ, בעל השגה רוחנית, מרצה לתורת הקבלה ומהמרצים הנאמנים של מאג...