התחברות

התחברות לחשבון

שם משתמש *
סיסמה *
זכור אותי

טיפים להרצאות – שפת הגוף כפי שלא הכרתם !

עופר לנגר, מרצה לעמידה מול קהל, רטוריקה ושפת הגוף
 
אני יודע שלא הרבה מדברים על זה... אבל לעיניים שלנו במהלך הרצאות יש הרבה מאד חשיבות. קיימים אין סוף מאמרים שהתייחסו לכוחה של שפת הגוף ביצירת הרצאה מרתקת (כן, כן, גם עבדכם הנאמן כתב על כך). כאן עולות מספר שאלות: האם העיניים יכולות לסייע לנו בהעברת מסרים במהלך הרצאות? אילו סוגי מבטים קיימים ? מה משמעותם? האם ניתן לשהשתמש בכך לקריאת המחשבות של קהלינו?

 

 

טיפים להרצאות עצמתיות

לפני הכל חשוב שנבין שניתן לקרוא מחשבות דרך קריאת כיווני העיניים. אם זה נשמע לכם קצת הזוי, אז אתם לא לבד. גם אני חשבתי בדיוק כמוכם, עד שקראתי כמה מחקרים בתחום. ממצאי המחקרים מגלים שקיימים 9 כיווני שמשקפים לנו את משמעויות מחשבותיו של הנמען. שפת הגוף יכולה לגלות הרבה יותר ממה שחשבתם. הנה תמונה סכמתית המציגה את ממצאי המחקרים:

תבניות עיניים - שימושי להרצאות

 

אז אילו "טכניקות עיניים" יוכלו לשמש אתם בהרצאות?

להסתכל קודם על הקהל מחזק את המסר – פרופסור סטפן ד. בויד, פרופסור לשם כבוד בתחום התקשורת (Speech Communication) מאוניברסיטת צפון קנטקי, טוען שחשוב קודם כל להביט אל עבר הקהל, לפני העברת כל מסר בהרצאה. מבט מקדים בהרצאות, מחזק את המסר. השומעים מרגישים שהדובר ממוקד ומכוון בדבריו.

פזרו מבטים בהיקף החדר – פיזור המבט מסייע בהעברת התחושה שלכל אחד מהנוכחים בחדר יש חשיבות. באחת ההרצאות שלי ניסיתי להדגים זאת למשתתפים. התייחסתי לנושא מסויים ובכוונה דיברתי במשך מספר דקות אל חלק הימני באולם. ככל שהמשכתי לדבר והתקדמתי בהרצאה, שמתי לב שכל מי שישב באזור המרכזי והשמאלי החל לשחק עם הטלפון או פשוט לצאת מריכוז. כמובן, שבסופו של דבר הסברתי את הטענה שניסיתי להוכיח (וזה היה אפילו משעשע), אבל היה מדהים לראות עד כמה החשיבות של פיזור המבטים היא כה גדולה. פיזור המבטים מסייע, כאמור, לתת לכל אחד בחדר תחושה של שייכות.

כוונו את המבט על-ידי מבט לאובייקט – בעבודת התזה שלי בחנתי שפת גוף של פרסומות במגזינים. בפרסומות עושים שימוש בטכניקה הזו המון – כאשר דמות מכוונת את מבטה אל אובייקט מסויים, כך היא גורמת למתבוננים להביט לאותו כיוון. בפרסומות כמו גם בהרצאות: אם מבטכם יופנה לכיוון הרצפה, כך גם הקהל יביט לאותו כיוון, אם מבטכם יופנה לכיוון המסך/הלוח כך גם מבטו של הקהל יופנה לאותו כיוון. שמתי לב שלפעמים מורות (בהרצאות ובסדנאות שאני מעביר במשרד החינוך) לא מודעות למשמעות הכל-כך חשובה שיש לכיוון המבט; תלמידים נוטים לכוון את מבטם בדיוק לכיוון שאליו הן מביטות – לרצפה, לשולחן, ליומן הנוכחות, אל עבר החלון. בקיצור, השתמשו במבט מתוך מודעות שכיוון מבטכם יכוון את מבטם של המשתתפים בהרצאתכם. 

עצמו עיניים להעברת תחושה עמוקה – זו טכניקה שאני מאד אוהב. ראיתי את השיטה הזו בכמה וכמה הרצאות טובות שבהן צפיתי. מרצים, מתוך מודעות נפלאה לקסם שבטכניקה הזו, עוצמים עיניים במהלך משפט רגשי. אני מודע לכך שיש כאלו שעושים זאת ללא מודעות למשמעות הדבר, אבל אני בטוח שחלקם עושים בטכניקה הזו שימוש תבוני. עצימת עיניים תוך כדי המשפט מעבירה תחושה של חיבור עמוק ורגשי אל הטקסט הדבור.

הביטו גבוהה להעברת תחושה של חשיבה – גובה העיניים מקושר אצלנו אסוציאטיבית לתחושה של עוצמה או השראה. הרבה פעמים אנחנו רואים בסרטי קולנוע ששחקנים מביטים למעלה ומעבירים תחושה של התרוממות הנפש המלווה במבט מעלה. הגובה הפיזי מסמל את הגובה הנפשי. בעת אמירה של משפט השראתי, הרימו מבטכם מעלה, וזאת על מנת להעביר תחושה של התעלות הנפש, חשיבה והשגה ויזואלית.

אלו כמה טיפים מעניינים, ויש עוד רבים אחרים. יש לא מעט מחקרים שסקרו את חשיבותן של העיניים בהעברת מסרים. אני משוכנע שתחום זה ימשיך להתפתח ויציע השגות ותובנות נוספות. בהצלחה !

עופר לנגר מרצה לעמידה מול קהל, רטוריקה ושפת הגוף

מייסד המאגר הרב-תחומי הישראלי של מרצים מנחי סדנאות ויועצים.

 
מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור
מרצה
 

MORE-INFO

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שאלות נפוצות

הרצאות מעניינות לעובדים

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

מאמר מומלץ...
טיפים לקידום אתרי מרצים והרצאות ! מרצים, מנחי סדנאות ויועצים רבות שואלים אותי את שאלת מליון הדולר: "איך האתר של המ... דוגמאות לשת"פ בתחום המו"פ הצבאי בין ארה"ב לישראל ומבט חטוף על התעשיות הביטחוניות האמריקאיות מאז סוף המאה ה19 ובעיקר מאז ראשית המאה ה20, ארה"ב נחשבת לחברה תעשייתית. מאמצע שנות ... לחנך את הנער על-פי דרכו כתוב בספר משלי פרק כב פסוק ו: "חנך לנער על פי דרכו גם כי יזקין לא יסור ממנה." הסוד ... הרצאה מעניינת - טיפים לרגעים שלפניי   לפני כמה שבועות הייתה לי הרצאה מעניינת... כשאני אומר "הרצאה מעניינת" אני מת... תורת הקבלה למתחילים שמי סרג'יו מוסקוביץ, מעביר הרצאות בעל השגה רוחנית, מלמד ומרצה בנושא תורת הקבל...