התחברות

התחברות לחשבון

שם משתמש *
סיסמה *
זכור אותי

הרצאה מעניינת - כלים


 היום הרצתי בפני 250 איש בכנס IBC. החלטתי לכתוב מספר תובנות שעשויות להיות פרקטיות לכל מרצה לשיפור מיומנויות העמידה מול קהל – להפוך כל הרצאה להרצאה מעניינת ומרתקת. ובכן, ישבתי באולם והייתי נוכח במספר הרצאות של מרצים נוספים – מוכשרים מאד יש לציין – ודווקא מהזווית הזאת, של זבוב על הקיר, הצלחתי להבין מספר כלים נוספים שיכולים להפוך כל הרצאה להרצאה מעניינת ומיוחדת.

 

 

הרצאה מעניינת

University of Michigan, Class-Lecture-Hall-Abrams-2, December 21, 2011 via Flick, Creative Commons Attribution

 

תשוקה

נכנסתי לאולם באמצע אחת ההרצאות. לא רציתי לתפוס כיסא. עמדתי בצד, מבלי להפריע לאף אחד. בהתחלה ראיתי את המרצה שעמד על הבמה, זז במעין אנרגיה בלתי מוסברת. התוכן שלו היה מעניין, אבל מה שמשך לי את העניין הייתה יכולתו לנוע – כמו ריקוד סוחף – שהפך את המלל שלו להרבה יותר משמעותי. משהו שגרם לי להגיד לעצמי: "וואו ! איזו כימיה מטורפת הוא יוצר עם הקהל". הקהל היה ממש משולהב. הייתה תחושה של חשמל באוויר. ניסיתי לרגע להפנות את מבטי, מן ניסוי שערכתי עם עצמי, והעוצמה נראתה לי שונה. למרות שאני משתמש בטכניקות דומות של תנועה על הבמה, באותו רגע ירד לי האסימון והבנתי כמה משמעותית היא התזוזה האנרגטית על הבמה; כמה היא יוצרת את הלהט בקרב הקהל. אם אוכל לסכם זאת לטיפ משמעותי למרצים: השתמשו במרחב הבמה והתנועעו בלהט – זה יוצר כימיה מדהימה עם הקהל.

אינטימיות

אחת המרצות העבירה הרצאה על מוצר סטארט-אפ שפיתחה יחד עם בעלה. על-פניו היה צפוי להניח שיהיה כאן אקט שיווקי בלבד. המרצה הייתה כל-כך מדהימה שהיא הפכה הרצאה שלמה לסיפור האישי שלה. ד"ר סימון סינק, אחד המרצים הנצפים ביותר באתר ההרצאות של TED, שחצה מזמן את 13 מליון הצפיות, סיכם זאת יפה: קודם כל תמכרו את החזון, אחר-כך ספר כיצד אתם עושים זאת ורק בסוף שווקו את המוצר. המרצה המדהימה, היממה את הקהל על-ידי כך שיצרה אינטימיות וקרבה באמצעות הסיפור האישי שלה. היא ידעה לקחת את המקום הפרטי ולספר אותו בצורה כל כך אנושית, כל כך טבעית. הסיפור האישי שלה היה טבוע בחזון הפשוט, במטרה לפתור דילמה או סוגייה שקרתה בשלב כלשהו בחייה. טיפ חשוב שניתן להפיק מכך: כאשר בונים הרצאה, חשוב להכניס את הסיפור שלכם והאישיות שלכם לתוך התמונה ובתוך כך להטמיע את חזונכם האישי. זכרו ! אנשים לא קונים מוצר דווקא בשל הצורך שהוא מספר אלא בשל החזון שעומד מאחוריו. אנשים אוהבים להיות חלק ממשהו גדול, חלק ממשהו שאומר משהו עליהם.

אינטונציה

אחרי שעות מרובות של צפייה בנאומים של אובמה, כחלק מהסדנאות שאני מלמד על תורת השכנוע, רטוריקה ושפת גוף, הייתה לי תחושה שלמדתי לא מעט על הנושא ויהיה קשה לחדש לי בעניין. אומנם, אני מאמין שכל יום הוא חוויה של למידה והתנסות חדשות. כך היה. באחת ההרצאות בהן נוכחתי, מרצה אחת הדהימה את הקהל באלמנט הקולי שלה. היא פשוט ניגנה עם מיתרי הקול שלה בצורה שלא שמעתי עד כה. כאשר היא רצתה להגביר את החשיבות של נושא מסויים היא עלתה בקולה במשפטים הפחות חשובים, הנמיכה את קולה במשפט הקריטי, ושוב חזרה לדיבור רגיל במשפטים הפחות חשובים (שיטת הסנדוויץ). היא עשתה שימוש בכל הטריקים של אובמה לגיוון קול (עליהם מרחיבים בספרם גיל ונילי פרץ "סודות השכנוע וההשפעה של אובמה"): טכניקת ההפוגה לפני ואחרי רצף של מילים המרמזת למאזינים שמיד ישמעו דבר חשוב; טכניקת ההפוגה בין הברות של אותה מילה המשמשת לחריטת והטמעת מסר בצורה טובה יותר באזני המאזינים; טכניקה של שימוש בהפוגה בסוף משפט או פסקה המאפשרת למאזינים לעכל את המסר ששמעו.

במאמר זה ניסיתי להעלות שלוש תובנות פרקטיות שעשויות להפוך כל הרצאה למעניינת יותר, מרתקת יותר, סוחפת ועוצמתית. כלים שמטרתם לשפר את מיומנויות העמידה מול קהל של כך אחת ואחד מכם. כל שנותר לי הוא לאחל לכם הצלחה בהרצאה הבאה !

 לחצו כאן כדי לקבל ייעוץ וליווי מקצועי בהכנת הרצאה מנצחת

 

מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור

 

מרצה

 

 

 

MORE-INFO

 אכן כלים איכותיים להרצאה מעניינת. השתמשתי בחלקם ברפרט האחרון שלי באוניברסיטה. תודה ! 2014-07-31 07:54:53
 הייתה לא מזמן הרצאה בטד ששמתי לב במיוחד לעניין התשוקה שציינת. זו באמת דרך מצויינת ליצור הרצאה מעניינת שתסחוף את הקהל. אגב, יש איזה מרצה שנקרא אנדי הרינגטון שעוסק בדיוק בנושא של איך להעביר הרצאה מעניינת לקהל. ממליצה לעשות עליו גוגל. 2014-08-01 13:09:19

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש של מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שמרו על קשר:

 

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

לחצו כאן ליצירת קשר

מאמר מומלץ...
מציאות חדשה - על חכמת עולם הקבלה שמי סרג'יו מוסקוביץ , מרצה לתורת הקבלה שנים רבות, לאור שינוי המציאות הישנה למ... מה גרם למשבר הכלכלי העולמי האחרון? רובנו זוכרים את המשבר הכלכלי העולמי האחרון – הוא התרחש בסך הכל לפני שמונה שנים,... מהי שיטת 5 הכוכבים ? מאיפה היכולת האישית נובעת? אלו תכונות קיימות אצלנו? ומאלו תכונות מורכבת היכולת ... השלום בעולם שמי סרג'יו מוסקוביץ, מרצה לעולם היהדות והקבלה, ובעל השגה רוחנית. אינני עוסק בקמע... משה רבנו דרך עיני הקבלה שמי סרג'יו מוסקוביץ, מעביר הרצאות וסדנאות על תורת הקבלה המקורית, ובעל השגה רו...