התחברות

התחברות לחשבון

שם משתמש *
סיסמה *
זכור אותי

מהו שכנוע תת-הכרתי?

עופר לנגר, מרצה לתורת השכנוע

מהו שכנוע תת-הכרתי? כיצד ניתן להשפיע אל מחשבות? האם ניתן לשתול במוחו של אדם מחשבה?

 

השבוע ביקרתי באחד ממוסדות הלימוד המובילים בישראל בו מלמדים טובי המרצים בארץ, ובדרך אל הכניסה, על השביל המוביל אל שער הכניסה ליוו אותי סטיקרים השראתיים בסגנון של: "זו הדרך המנצחת!", "אתם בכיוון ההצלחה!" כמרצה לתורת השכנוע, נדמה היה לי שיש משהו מאחוריהם... עדיין לא נפל אצלי האסימון אבל כמו שאומרים צמד הבדרנים אסי וגורי: "פה חשדתי!"

כשהמשכתי ללכת בדרכי, עדיין ראשי ניסה לתהות מה פשר הסטיקרים... בסוף הדרך, ממש בכניסה ראיתי שלט ענק מתנוסס על בניין עם כיתוב באותיות שלא ניתן לפספס במרחק קילומטר: "זו הדרך הנכונה + שם המוסד" (אגב, אני לא מציין את שם המוסד ואת הניסוח המדוייק על מנת לא לדבר ברעתו חלילה). כאן נפל אצלי האסימון !

פרופיל-יו. מאגר לחיפוש מרצים, מנחי סדנאות ויועצים

Nevit Dilmen, Brain, computer art, 1999 via Wikipedia, Creative Commons Attribution

 

זה בדיוק הרעיון של שכנוע תת-הכרתי. שכנוע תת-הכרתי הוא היכולת לשתול בצורה סמויה לגמריי את המסר מבלי שנרגיש. מחקר מצא שרופאים ששמים את הדיפלומה שלהם ממוסגרת על קיר מאחורי גבם (ומול עיני הפציינט) הצליחו לשכנע ביעילות רבה וכמובן להגביר את היענות מטופליהם לקחת מרשמים אותם הם הציעו (ולא למשל מרשמים שהם היו רגילים לקחת עד כה).

הדוגמה המוכרת לכולם היא כשקוסם מציב שלט עם מספר כלשהו בחדר, בטווח ראייתו של "האדם הפשוט" וכשהוא שואל את המתנדב התמים על איזה מספר הוא חושב – הוא עונה בדיוק את המספר ששתלו לו בראש.

אמנם, שכנוע תת הכרתי קורה לא רק בעולם הקוסמות אלא בכל מקום, בכל זמן ובכל מצב. ככה למשל מעצבי-פנים במקומות עבודה בחברות הייטק בוחרים צבעי פסטל מרגיעים ויש אפילו לא מעט מקרים בהם נתקלתי שרשומות מילים מרגיעות או משפטי השראה. באחד ממקומות העבודה בהם עבדתי התנוסס משפט שמטרתו להטמיע בעובדים את איכות השירות עבור העובדים.

ויש עוד אלפי דוגמאות מרתקות וגאוניות ביצירתיותן להטמיע ערכים חיוביים בעובדים. אמנם כאשר אנו מודעים לטכניקות הללו השפעתן פוחתת. אנו מבינים את הפואנטה ומסוגלים להפחית את עוצמתן.

שיהיה לכולם יום מודע !

עופר לנגר,

מרצה לתורת השכנוע, רטוריקה ושפת גוף.

פרופיל-יו. מאגר לחיפוש מרצים, מנחי סדנאות ויועצים.

 

 

מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור

 

מרצה

 

 

 

MORE-INFO

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שאלות נפוצות

הרצאות מעניינות לעובדים

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

מאמר מומלץ...
כיצד להשתחרר מביקורת עצמית מזיקה? יש לי וידוי: אני אלי קרסניץ ובמשך רוב חיי ביקרתי ושפטתי אחרים ואת עצמי ללא הרף. מ... מבוא לתורת השכנוע   תורת השכנוע הינה כל דרך השפעה על אמונות, גישות, כוונות או התנהגות של אדם א... הכוח של התרגום לחצות גבולות כאשר מסר בשפה מסוימת צריך לעבור בשפה אחרת, זה יכול להיות פתח להבנה גדולה - או לטע... טיפים למרצים לעמידה מול קהל - חלק ב בחלקו הראשון של המדריך, "טיפים למרצים לעמידה מול קהל – חלק א", עסקנו בכמה טיפים ש... תורת השכנוע: איך חברת שעונים הצליחה להגדיל את המכירות ב- 107%? איך חברת שעונים הצליחה להגדיל את המכירות שלה ב- 107% על-ידי עקרון הסמכות (Authority Princi...