התחברות

התחברות לחשבון

שם משתמש *
סיסמה *
זכור אותי

הצלחה

סרג'יו מוסקוביץ, מרצה לעולם הקבלה
 
שמי סרג'יו מוסקוביץ, מרצה לתורת הקבלה מזה שנים רבות ובעל השגה רוחנית.  במאמר צנוע זה, ברצוני לנסות לתאר מה זאת הצלחה, מקווה שתיהנו מהפריזמה המרתקת שמציעה הקבלה בעניין זה.

הצלחה בעולם הגשמי הזה נמדדת בכמות, ממון, פרסום וכיוצא באלה. אמנם חובה להבין ולא לשכוח שההצלחה בעולם הזה בעצמה מבטלת את עצמה. אין מיליונר שמפסיק לרדוף אחר ממון אפילו כשיש לו ממון לעשר גלגולים. ככתוב: "מי שיש לו מאתיים רוצה ארבע מאות". המפורסם מאבד את דעתו לרבים והולך לחפש מוצא בסמים או רדיפת תענוגים ללא היגיון מאחר שהפרסום גורם לו לריקנות במקום למילוי. המחפש שליטה לעולם לא  אינו שבע. מכאן המקום להתחיל להבין שאין קשר בין הכמות לבין ההצלחה.

קשה עוד יותר לשמוע את מערכת החינוך מקשרת בין הצלחה חומרית לבין אושרו של הילד. כתוב: "מי הוא העשיר השמח בחלקו", ועוד יותר "מי הוא הגיבור הכובש את יצרו". מכאן נובע שהגיבור הוא לא זה שכבש ארצות אלא הפוך – זה שלא כבש. בנוסף, העשיר אינו מי שיש לו כמות גדולה של חומר אלא אדם המסתפק בקיומו. השאלה היא האם חז''ל טעו? או שאנחנו בני התמותה הפשוטים תרים אחר מושג מוטעה?
הצלחה. מרצה לקבלה וליהדות, סרג'יו מוסקוביץBiker Jun, Winner! Tom Neale, Spalding CC, September 16, 2012 via Filckr, Creative Commons Attribution

למעשה, ההצלחה אינה רדיפה אחר חומר (!) אלא חתירה אחר איזון נפשי. רק איזון נפשי עשוי להוביל לאושר ולמילוי ללא הגבלה כי כך האדם מסתפק בקיומו ועוצר את הרכבת לתהום. בחומר אין מילוי, לדוגמה, אדם רעב ככול שאוכל יותר בא שובעו. המילוי החומרי סותם את התיאבון. דוגמה נוספת: בקניית רכב חדש, בהתחלה האדם מתרגש מאוד ולאחר כמה חודשים כבר חושק ברכב חדש של השכן. כך שחומר טוב אך לרגע או לתקופה קצרה בלבד.

אמת היא שדרושה כמות חומר מספקת לקיום הגוף הפיזי שהינו עור, גידים ועצמות כמו דרגת החי (חלבונים). אם-כי מעבר לכך חיפוש הצלחה חומרית היא רכבת לתהום, שעדיף לעצרה מהר. לעומת החומר, איזון בין הרצון למוח מביא לאיזון נפשי ולהצלחה רוחנית ללא הגבלה. רצון מקולקל ללא איזון גורם למוח לחפש פתרונות מדומים שאין בהם אמת.

בשאיפה להשיג הצלחה ובריאות דרוש איזון בין הרצונות למוח. בתורם מגיעים אושר, בריאות והסתפקות בקיומו של הגוף ותענוגיו הקיומיים, כמשפחה, מנוחה וכדומה. "עמל כמו גיבור וכובש את ייצרו, ושמח בחלקו כי עשיר הוא באור".

כאן טמון הסוד של עם ישראל. חוכמת הקבלה העתיקה, שתפקידה להביא לאיזון בין הרצונות למוח. חוכמת הקבלה נכתבה בידי בעלי השגה כמו רשב''י והאר''י ובעל הסולם והרמח''ל וכן מכובדים נוספים, שהישיגו איזון בין הרצונות למוח וכתבו כיצד עשו זאת. ככתוב: "טעמו את השם וראו כי טוב"; זאת כי במקום בו הרצון והמוח מאוזנים שוכן האור (אור משמעו שפע). קיימים תרי"ג רצונות לא מאוזנים שיש לאזנם אחד אחד; ככול שיותר רצונות מאוזנים כך האור גדל, וביחד עם העלייה בסולם נרגיש את הבריאות והמוח הולכים ומתחזקים.

הסגולה היא למידת הדרך מפי בני אדם שעברו אותה, ועקב כך חיסכון בזמן רב ובייסורים. ככתוב "על הניסים והנפלאות שעשית". אמן.
סרג'יו מוסקוביץ, מרצה לעולם היהדות וקבלה
 
 
מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור
 
מרצה

MORE-INFO

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שאלות נפוצות

הרצאות מעניינות לעובדים

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

מאמר מומלץ...
מה משמעות הנפש לפי הקבלה? שמי סרג'יו מוסקוביץ, מעביר הרצאות ומלמד את תורת הקבלה המקורית אשר מעבר למית... האם מחשבים יגדלו לנו את האוכל בעתיד? תזונה בריאה היא נושא לוהט היום. בשנים האחרונות אנחנו מתוודעים ליותר ויותר דרכי ... מודל שפת הגוף   פול ארצ'ר, הוא מאמן ומרצה מכירות בינלאומי ועוסק בייעוץ ואימון לאנשי מכיר... אמונה שמי סרג'יו מוסקוביץ, עוסק בתורת הקבלה מזה שנים רבות, במאמר זה אנסה להאיר את... פיראטיות - התופעה, האנשים, הקשר היהודי וההקשר ההיסטורי-גיאוגרפי הפיראטיות.....יו-הו, שירו לחיי שודד -הים. ולדגל הגלגולת ועצמות בשר-אדם. ולשע...