כיצד להפוך הרצאה לבלתי נשכחת?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 דירוג 0.00 (0 הצבעות)
אתם מובילים בתחומכם, יש לכם ידע בלתי נדלה ואתם מלאי טכניקות, עצות וטיפים. לא מפתיע, אם כן, שביקשו מכם להעביר הרצאה. אתם נלהבים מהאפשרות אך גם חוששים. איך תעבירו את ההרצאה בלי לשעמם את הקהל? איך תוכלו להעביר בזמן מוגבל את כל הידע שלכם? מהם העזרים בהם כדאי לכם להשתמש? איך בונים מצגת טובה, כזו שמשלימה את ההרצאה ולא גונבת ממנה את הפוקוס או מרדימה את הקהל?

דיבור מול קהל הוא גם כך לא פשוט עבור רבים מאיתנו, כך שקל להבין מדוע השאיפה להעביר הרצאה טובה שהקהל ייהנה ממנה ויפיק ממנה ערך מוסף יכולה להיות מלחיצה, לפעמים עד כדי שיתוק. אבל למרבה המזל, יש לא מעט טריקים ועצות למי שמתכוון להעביר הרצאות. סרטונים שלמים ברשת מוקדשים לטיפים להעברת הרצאות ודיבור מול קהל – כמו למשל סרטון ה-TED המעניק למורים טיפים להעברת הרצאות של Garr Reynolds, יועץ תקשורת, סופר ומרצה מבוקש.

במאמר זה תקבלו טיפים והמלצות ראשוניים להעברת הרצאה בלתי נשכחת, ולאחר שתסיימו לקרוא אותו מומלץ לצפות בהרצאה שהוזכרה לעיל וכן לקרוא חומר נוסף בנושא כדי להכין את עצמכם בצורה הטובה ביותר.
 
 

1. תכנון מוקדם

 
אל תגיעו להרצאה כשאין לכם מושג קלוש מה אתם הולכים להגיד. הרצאה טובה חייבת להיות מתוכננת לפרטים. אספו את כל החומר שאתם רוצים להעביר בהרצאה, תמצתו אותו לנקודות המפתח ובנו הרצאה שיש לה התחלה, אמצע וסוף, ושאורכה מתאים לזמן המוקצב לכם. הכרת החומר על בוריו, חשיבה על ראשי פרקים ומסגור ההרצאה בזמן  - כל אלה הם אלמנטים שיורידו מכם הרבה לחץ וכן הבסיס לכל הרצאה טובה.

 

 
 

2. ארגון העזרים בהם תשתמשו

 
 
בין אם אתם הולכים להשתמש במצגת פאוורפוינט או בלוח ומרקרים, חשוב מאד לארגן מראש את כל העזרים שתזדקקו להם להעברת ההרצאה. זה כולל לא רק את בניית המצגת, אלא גם וידוא מראש שיש לכם אמצעים להקרין אותה בלוקיישן ההרצאה: מחשב, מקרן, מסך הקרנה נייד וסמן לייזר; אם אין לכם מצגת, עליכם לוודא שיש במקום לוח מחיק או לכל הפחות כן גדול עם ניירות לבנים, וכמובן, מרקרים.
 
 

3. תרגול, תרגול, תרגול

 
 
גם אם יש לכם מצגת מהממת, היא לא תעזור לכם הרבה אם לא תרגלתם את ההרצאה לפני שאתם מעבירים אותה לקהל. ניתן לתרגל את ההרצאה לבד עם עצמכם, או מול קהל מצומצם כגון חברים או בני משפחה. התרגול מסייע לכם הן בהורדת הלחץ (שכן לא תחששו מכך שאינכם יודעים מה להגיד) והן בתכנון הזמן הנדרש להעברת המצגת.
 
 

4. כללו בהרצאה תמונות, גרפים, סרטונים וכו'

 
כמעט כל הרצאה יכולה להיתרם מעזרים ויזואליים: תמונות, גרפים, סרטונים וכו'. הם מעניקים לה ערך מוסף וניתן באמצעותם להמחיש את הנקודות עליהן אתם מדברים, מה שתורם מאד להבנת ההרצאה. בנוסף, הם עוזרים להשאיר את הקהל עירני וממוקד בהרצאה.
 
 

5. סיפורים ואנקדוטות

 
 
כדי שהרצאה תהיה מוצלחת באמת, היא חייבת לכלול יותר מאשר מידע "יבש". דרך טובה להפוך את המידע למעניין היא להשתמש בסיפורים מהחיים, אנקדוטות ואפילו בדיחות. אלמנטים אלה גם טובים לשבירת הקרח מול הקהל. 
 
 
 
לצפייה בהרצאתו המלאה של Garr Reynolds:
 

MORE-INFO

אודותינו

פרופיל U הינו מאגר רב-תחומי המציע מנוע חיפוש מרצים, מנחי סדנאות, מאמנים, יועצים ואנשי בידור. שאיפתינו היא הנגשת הידע למבקרים ויצירת מאגר פרסומי זול עבור ספקי השרותים.

שאלות נפוצות

הרצאות מעניינות לעובדים

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו:

צרו קשר

מרצים? מנחי סדנאות? יועצים?

במידה שתרצו שנחזור אליכם עם פרטים באשר לתהליך ההרשמה או קבלת אינפורמציה נוספת על האתר - השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בתוך כ- 24 שעות.

לחצו כאן ליצירת קשר